Zmniejszone Objawy Zaburzeń Obsesyjno – Kompulsywnych

Zmniejszone objawy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych po inhalacji marihuany.

Według danych opublikowanych w Journal of Affective Disorders, wdychanie marihuany wiąże się z przejściowym osłabieniem objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).

Zespół badaczy związanych z Washington State University przeanalizował dane pobrane od 87 osób, które samodzielnie zidentyfikowały się jako cierpiące na OCD. Uczestnicy badania używali aplikacji na smartfony do kontrolowania nasilenia objawów bezpośrednio przed i krótko po zażyciu konopi indyjskich przez okres 31 miesięcy.

Autorzy badania mówią, że:

„Korzystając z dużego zbioru danych na temat osób używających medycznej marihuany w celu samoleczenia doświadczanych objawów ZOK, odkryliśmy, że w przypadku zdecydowanej większości sesji używania konopi indyjskich osoby zgłaszały zmniejszenie natręctw [niepożądanych myśli lub impulsów], kompulsji i stanów lękowych.

Wyniki wskazują, że po inhalacji marihuany oceny intruzji spadły o 49%, kompulsji o 60%, a niepokoju o 52%.”

Spadki zachowań kompulsywnych były najściślej związane ze spożywaniem konopi zawierających wyższe stężenia CBD.

Podstawowe oceny nasilenia lęku u badanych spadły w trakcie badania. Podstawowe oceny innych objawów pozostały jednak niezmienione – co wskazuje, że wpływ marihuany na intruzje i kompulsje związane z OCD był prawdopodobnie krótkotrwały.

Autorzy podsumowali badanie:

„Wyniki niniejszego badania wskazują, że inhalowanie cannabis może ostro łagodzić objawy ZOK. Podczas gdy oceny nasilenia objawów zmniejszyły się o około 50 do 60 procent od czasu bezpośrednio przed zażyciem konopi indyjskich do po zażyciu, istnieją dowody na to, że redukcja intruzji związana z konopiami może z czasem maleć.

Łącznie, wyniki te wskazują, że marihuana może mieć krótkoterminowy, ale nie długoterminowy korzystny wpływ na objawy ZOK”.

Jeden ze specjalistów w swoim komentarzu powiedział, że:

„Niewiele badań oceniało potencjalną skuteczność konopi w łagodzeniu objawów OCD. Jako takie, odkrycia te, choć nieco ograniczone przez projekt badania, wskazują, że konopie indyjskie – a w szczególności odmiany bogate w CBD – są obiecującą opcją terapeutyczną dla pacjentów z OCD i powinny być dalej badane w bardziej rygorystycznie zaprojektowanych kontrolowanych warunkach.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.