Marihuana Zmniejsza Wykorzystanie Opioidów

Marihuana zmniejsza wykorzystanie opioidów wśród pacjentów z przewlekłym bólem.

Zwolennicy legalizacji od dawna argumentują, że marihuana stanowi potencjalnie skuteczną opcję leczenia przewlekłego bólu i może służyć jako alternatywa dla środków przeciwbólowych na bazie opioidów – i zgodnie z nową metaanalizą naukową może się to zgadzać.

Analizując dziewięć opublikowanych badań na ten temat, zespół doktorantów z College of Public Health na Uniwersytecie Arizony odkrył, że pacjenci zgłaszali zmniejszenie dawki opioidów o 64-75% w połączeniu z medyczną marihuaną.

„Przegląd ten wykazał znacznie większe zmniejszenie dawki opioidów, zmniejszenie liczby wizyt na izbach przyjęć oraz przyjęć do szpitala z powodu przewlekłego bólu nienowotworowego u osób używających [medycznej marihuany], w porównaniu z osobami, które nie używają dodatkowo [medycznej marihuany]” – napisali autorzy .

„Nastąpiło zmniejszenie o 64% -75% dawki opioidów dla użytkowników MC i całkowite zaprzestanie stosowania opioidów w przypadku przewlekłego bólu nienowotworowego o 32% – 59,3% użytkowników MC, w porównaniu z pacjentami bez dodatkowego stosowania MC”.

Zauważyli jednak, że wady projektowe i inne ograniczenia dostępnych badań uniemożliwiają wyciągnięcie bardziej szczegółowych wniosków. Zespół napisał, że z dziewięciu dostępnych badań obserwacyjnych na ten temat wiele z nich miało „poważne ryzyko” błędu systematycznego z powodu brakujących danych lub złego pomiaru wyników i polegania na raportach własnych pacjentów, podczas gdy innym nie udało się odpowiednio opisać swoich metod badawczych lub „doświadczono brak jasnych celów badania. ”

„Uwzględnione badania kohortowe zostały ocenione jako wiążące się z poważnym lub krytycznym ryzykiem błędu systematycznego” – zauważyli autorzy, podkreślając „potrzebę ostrożności w interpretacji wyników”.

Wstępna wersja nowej metaanalizy – „Medyczna marihuana w celu zmniejszenia dawki opioidów w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego: przegląd systematyczny” – została opublikowana w internecie pod koniec zeszłego miesiąca. Nie była jeszcze recenzowana ani opublikowana w czasopiśmie naukowym.

Oprócz dużego zmniejszenia dawki opioidów w połączeniu z medyczną marihuaną, przegląd wykazał, że 32-59 procent pacjentów z przewlekłym bólem nienowotworowym zgłosiło marihuanę jako substytut opioidów.

„W jednym badaniu odnotowano niewielki spadek średniej liczby przyjęć do szpitala w poprzednim roku kalendarzowym i zmniejszenie średniej liczby wizyt na oddziale ratunkowym w poprzednim roku kalendarzowym u pacjentów, którzy otrzymywali [konopie medyczne] jako dodatek do opioidów w leczeniu przewlekłego bólu nienowotworowego w porównaniu z tymi, którzy jej nie przyjmowali”- stwierdza badanie.

Pomimo braków w danych, zespół badawczy stwierdził, że dowody są „nieco obiecujące”, że konopie indyjskie mogą zmniejszyć używanie opioidów wśród pacjentów z przewlekłym bólem, zwracając uwagę na „uznane właściwości przeciwbólowe” marihuany i ogólnie pozytywne wyniki wcześniejszych badań.

„Dziewięć dostępnych badań zawartych w tym przeglądzie sugeruje, że konopie były skuteczne jako dodatek do opioidów w zmniejszaniu dawki opioidów u uczestników badania” – napisali.

Naukowcy twierdzą, że jedną z największych niewiadomych pozostaje odpowiednia dawka medycznej marihuany, która w niektórych badaniach wahała się od 1,5 do 2000 miligramów. Kolejnym problemem są skutki uboczne: „Żadne z włączonych badań nie omawiało potencjalnych negatywnych skutków używania (medycznej marihuany) jako dodatku do opioidów” – zauważono w nowym artykule.

Aby zająć się lukami w badaniach, autorzy z University of Arizona wezwali do większej liczby eksperymentalnych badań nad używaniem medycznej marihuany w połączeniu z opioidami lub jako substytut opioidów, zwracając uwagę na możliwość uniknięcia tysięcy zgonów związanych z przedawkowaniem opioidów.

„Ponieważ Stany Zjednoczone borykają się z epidemią nadużywania opioidów i poszukują mniej uzależniających alternatyw, pilnie potrzebne są badania, aby ocenić wpływ konopi na przewlekły ból nienowotworowy, a także potencjał zmniejszenia zapotrzebowania na opioidy” – napisali autorzy . „Jeśli okaże się, że konopie są skuteczne w zmniejszaniu przewlekłego bólu nienowotworowego, mogą służyć jako realny substytut opioidów na receptę, łagodząc w ten sposób epidemię opioidów”.

„Dostępność i dostęp do [medycznej marihuany] w stanach, w których obowiązują przepisy dotyczące [medycznej marihuany] oznacza, że ​​pacjenci z przewlekłym bólem nienowotworowym, którzy nie otrzymują ulgi przy zwykłych lekach, mogą rozważyć receptę na [medyczną marihuanę]. Opiekunowie pacjentów mogą zasugerować wypróbowanie [medycznej marihuany] w celu złagodzenia bólu lub uniknięcia niepożądanych skutków ubocznych długotrwałego stosowania opioidów, w tym uzależnienia i uzależnienia ”.

Inne badanie opublikowane na początku tego miesiąca wykazało, że marihuana może złagodzić objawy odstawienia opioidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.