Marihuana Łagodzi Objawy Zespołu Piekących Ust

Ostatnie badania wykazały, że olej cannabis pomaga złagodzić ból spowodowany zespołem piekących ust.

Zespół włoskich naukowców odkrył, że codzienne stosowanie ekstraktu cannabis zmniejsza ból oraz inne objawy spowodowane zespołem piekących ust. Wyniki badania „Ocena przydatności i potencjalnej skuteczności oleju cannabis dla pacjentów z pierwotnym zespołem piekących ust: Prospektywne, otwarte badanie pilotażowe” zostały opublikowane w zeszłym miesiącu przez czasopismo Pain Medicine.

Międzynarodowe Towarzystwo ds. Bólu Głowy zdefiniowało zespół piekących ust (BMS) jako „wewnątrzustne uczucie pieczenia lub dysestetyki (nienormalne odczucie), powtarzające się codziennie przez ponad 2 godziny dziennie przez ponad 3 miesiące”.

BMS to ból neuropatyczny o nieznanym pochodzeniu, który może wpływać na podniebienie, język, wargi i boki policzków.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy z Turynu we Włoszech zrekrutowali 17 pacjentów, u których zdiagnozowano BMS i codziennie przez cztery tygodnie podawali im pełny ekstrakt cannabis. Każda dawka składała się z jednego grama ekstraktu farmaceutycznego rozcieńczonego w 10 gramach oliwy z oliwek.

„Jak dotąd żadne badania nie dostarczyły dowodów na wiarygodne i bezpieczne długoterminowego leczenie BMS zarówno pod względem złagodzenia objawów, jak i jakości życia” – napisali autorzy.

„Jest to, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, pierwsze badanie analizujące rolę kannabinoidów w leczeniu niereagującego na terapię BMS” – dodali.

Uzasadnienie badań i podstawy dotyczące leczniczych właściwości konopi zostały opublikowane w międzynarodowym katalogu badań naukowych.

„Konopie indyjskie i ich składniki aktywne (w szczególności kannabinoidy) były przedmiotem szeroko zakrojonych badań” – czytamy w raporcie. „Właściwości behawioralne i psychotropowe rośliny przypisuje się zawartości tej klasy związków, kannabinoidów, które są wytwarzane głównie w liściach i pąkach kwiatowych rośliny. Istnieją również niepsychoaktywne kannabinoidy o kilku funkcjach leczniczych, takie jak kannabidiol (CBD), kannabichromen (CBC) i kannabigerol (CBG) i wiele innych”.

Kontrolowanie natężenia bólu

Aby ocenić skuteczność ekstraktu z konopi indyjskich, naukowcy monitorowali intensywność bólu u badanych, oceniając ją za pomocą czterech różnych pomiarów klinicznych. Wzięto również pod uwagę poziomy lęku i depresji, a także wszelkie niepożądane lub nieoczekiwane skutki zgłaszane przez uczestników badania. Natężenie bólu oceniano przed badaniem, po podaniu eksperymentalnego protokołu ekstraktu cannabis oraz w ciągu kolejnych 24 tygodni.

„Badani wykazali statystycznie istotną poprawę pod względem klinicznej remisji objawów występujących w jamie ustnej” – napisali naukowcy w wynikach badania. „Poziomy lęku i depresji również zmieniły się statystycznie, wykazując korzystną poprawę. Żadne poważne reakcje niepożądane nie zostały opisane. Żaden z pacjentów nie musiał przerywać leczenia z powodu zdarzeń niepożądanych.”

W podsumowaniu autorzy badania poinformowali, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne oraz wezwali do dalszych badań na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.