Marihuana w Leczeniu Chronicznego Bólu

Marihuana w Leczeniu Chronicznego Bólu

Nowe badanie pokazuje, że marihuana sprawdza się w leczeniu chronicznego bólu.

Niedawne badanie przeprowadzone w Izraelu dotyczyło skuteczności medycznej marihuany w leczeniu chronicznego bólu, z naciskiem na długoterminowe stosowanie leków przeciwbólowych.

Badanie, pierwotnie opublikowane w The European Journal of Pain i przeprowadzone przez naukowców z University of Haifa, przyglądało się przez rok pacjentom, mierząc oraz badając w jaki sposób konopie indyjskie radzą sobie z doświadczanymi przez nich przewlekłymi stanami bólowymi, oraz jaką ulgę oferują. Badanie sprawdzało wyniki pacjentów w pierwszym, trzecim, szóstym, dziewiątym i dwunastym miesiącu po zastosowaniu leczenia, aby monitorować postęp terapii cannabis.

„W ciągu jednego roku średnia intensywność bólu spadła w stosunku do wartości wyjściowej o 20 procent. Wszystkie inne parametry poprawiły się o 10 – 30%” mówi badanie. „Zaobserwowano również znaczący spadek – o 42 procent w stosunku do wartości wyjściowej – w dobowej dawce opioidów. Zgłaszane działania niepożądane były częste, ale w większości nie były one poważne.”

Kolejne badanie, kolejne potwierdzenie skuteczności terapii cannabis

Oczywiście nie są to zupełnie nowe informacje. Potwierdzają one to, co stwierdzono w innych badaniach, a mianowicie, że marihuana może pomóc w długotrwałym łagodzeniu bólu i ograniczaniu używania opiatów, ponieważ pacjenci polegają na marihuanie zamiast na bardziej niebezpiecznych metodach leczenia. Jednak w badaniu pojawiły się pewne wyjątkowe kwestie.

„To badanie jest nowatorskie w identyfikowaniu możliwych czynników prognostycznych powodzenia leczenia, w tym długości snu od normalnego do długiego, niższego BMI i obniżonej depresji” – wyjaśnia szczegółowo badanie. „W przeciwieństwie do obecnych przekonań, diagnoza bólu neuropatycznego przewiduje mniej korzystny wynik. Te odkrycia dostarczają lekarzom nowych danych wspierających podejmowanie decyzji odnośnie terapii cannabis.”

Jak wskazuje badanie, chociaż liczby te były obserwowane wcześniej nadal wydaje się być kontrowersją fakt, czy i w jaki sposób cannabis leczy stany bólowe. Podejście oparte na pytaniach w tym badaniu miało na celu ocenę długoterminowych korelacji marihuany oraz stanów bólowych (wszystkie wcześniejsze badania skupiały się głównie na efektach krótkoterminowych).

Ogólnie rzecz biorąc, „rzeczywiste” aspekty badania, opierające się na zgłaszaniu przez ludzi doświadczanego bólu, pokazują, że medyczne używanie konopi indyjskich zdecydowanie posiada wpływ na stany bólowe, chociaż badanie ujawnia również, że może to być związane z niewielkimi skutkami ubocznymi.

Autorzy badania podsumowali:

„Ta prospektywna, kompleksowa i przeprowadzona na dużą skalę kohorta wykazała ogólną, łagodną do umiarkowanej, długoterminową poprawę wszystkich badanych aspektów, w tym bólu, objawów towarzyszących i, co ważne, zmniejszenia stosowania opioidów (i innych leków przeciwbólowych). Wydaje się prawdopodobne, że leczenie MC [medyczną marihuaną] może być bezpieczne dla większości pacjentów”.

„To prospektywne badanie dostarcza dalszych dowodów na wpływ MC na przewlekły ból i związane z nim objawy, wykazując ogólną łagodną do umiarkowanej długoterminową poprawę testowanych środków i identyfikując możliwe czynniki prognostyczne powodzenia leczenia”.

Mimo, że to badanie wciąż nie jest ostatecznym słowem na temat tego, jak konopie indyjskie wpływają na leczenie bólu, dostarcza jeszcze więcej dowodów na to, że marihuana faktycznie pomaga w długotrwałym leczeniu stanów bólowych oraz jest realną alternatywą dla innych, bardziej niebezpiecznych metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.