Negatywne Skutki Stosowania Marihuany

Mimo, że działacze na rzecz legalizacji marihuany oraz wielu użytkowników rośliny wierzą, że palenie cannabis nie ma negatywnych skutków ubocznych, badania naukowe wskazują, że używanie marihuany może powodować wiele różnych problemów zdrowotnych.

Marihuana jest jednym z najczęściej używanych nielegalnych narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Jej efekty są odczuwalne niemal od razu, i mogą trwać od jednej do trzech godzin. Kiedy jest spożywany w jedzeniu, takim jak ciasteczka i cukierki, na efekty potrzeba poczekać nieco dłużej i zwykle dłużej się one także utrzymują.

Krótkoterminowe efekty marihuany obejmują:

• Zniekształcenie percepcji (widoki, dźwięki, czas, dotyk)
• Problemy z pamięcią i uczeniem się
• Utrata koordynacji
• Kłopoty z myśleniem i rozwiązywaniem problemów
• Zwiększone tętno.

Czasami stosowanie marihuany może również wywoływać niepokój, strach, nieufność lub panikę.

Wpływ na mózg

Substancja czynna w marihuanie, czyli delta-9 tetrahydrokannabinolu lub THC, działa na receptory kannabinoidowe znajdujące się w komórkach nerwowych i wpływa na aktywność tych komórek. Niektóre obszary mózgu posiadają wiele receptorów kannabinoidowych, a inne posiadają ich niewiele lub wcale. Wiele receptorów kannabinoidowych znajduje się w częściach mózgu, które wpływają na przyjemność, pamięć, proces myślenia, koncentrację, percepcję sensoryczną i czasową oraz ruch.

W przypadku stosowania dużych dawek marihuany, zwykle spożywanych w jedzeniu, użytkownicy mogą doświadczyć następujących objawów:

• Omamy
• Złudzenia
• Upośledzenie pamięci
• Dezorientacja

Wpływ marihuany na serce

W ciągu kilku minut od rozpoczęcia palenia marihuany serce zaczyna bić szybciej, a ciśnienie krwi spada. Marihuana może powodować przyspieszenie bicia serca od 20 do 100%, oraz obniżać nieznacznie ciśnienie krwi.

Według przeglądu badań opublikowanego w 2017 roku, ryzyko zawału serca u użytkowników marihuany jest od czterech do pięciu razy wyższe w ciągu pierwszej godziny po zapaleniu marihuany, w porównaniu do ogólnego ryzyka zawału serca, gdy dana osoba nie pali marihuany.

Wpływ marihuany na kości

Badanie opublikowane w 2017 r. wykazało, że osoby, które regularnie palą duże ilości marihuany, posiadają zmniejszoną gęstość kości, która może prowadzić do zwiększenia ryzyka złamania kości.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu, w którym wykorzystano promieniowanie rentgenowskie DEXA pozwoliło stwierdzić, że regularni użytkownicy marihuany posiadają niższą masę ciała i obniżony wskaźnik masy ciała (BMI), co może przyczyniać się do utraty gęstości kości. Regularnych użytkowników marihuany zdefiniowano jako tych, którzy palili marihuanę ponad 5000 razy w ciągu swojego życia.

Jednak w innym badaniu opublikowanym w 2017 r. przeanalizowano ankietę, w której wzięło udział prawie 5,000 osób dorosłych i nie stwierdzono żadnego związku między zmniejszoną gęstością kości a używaniem marihuany.

Wpływ marihuany na płuca

Palenie marihuany, nawet sporadycznie, może powodować pieczenie jamy ustnej i gardła oraz ciężki kaszel. Według przeglądu opublikowanego w 2019 r., naukowcy odkryli, że zwykli palacze marihuany mogą doświadczać takich samych problemów oddechowych jak palacze tytoniu, w tym:

• Nadprodukcja kaszlu i flegmy
• Częste ostre choroby klatki piersiowej
• Zwiększone ryzyko infekcji płuc.

Większość palaczy marihuany spożywa znacznie mniej marihuany niż palacze papierosów tytoniu, jednak oczywiście nie należy ignorować szkodliwych skutków palenia marihuany. Marihuana zawiera podobną ilość rakotwórczych węglowodorów jak dym tytoniowy, a ponieważ palacze marihuany zazwyczaj zaciągają się podczas palenia i zatrzymują dym w płucach dłużej niż palacze tytoniu, ich płuca są narażone na działanie rakotwórcze podczas palenia.

A co w przypadku raka?

Według przeglądu opublikowanego w 2015 roku, jedno z badań wykazało, że palacze marihuany trzy razy częściej zapadają na raka głowy lub szyi niż osoby niepalące, ale nie istnieją odpowiednie badania, które mogłyby potwierdzić tą tezę.

Ze względu na to, że dym pochodzący z palenia marihuany zawiera trzy razy więcej substancji smolistych niż dym pochodzący z palenia tytoniu, wydaje się logicznym wydedukowanie, że palacze marihuany narażeni są na zwiększone ryzyko wystąpienia raka płuc. Jednak naukowcy nie byli w stanie ostatecznie udowodnić takiego powiązania.

Badania łączące palenie marihuany z rakiem płuc zostały również ograniczone przez uprzedzenia selekcyjne i małą liczebność prób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.