20% Pacjentów z Chorobami Reumatologicznymi Używa CBD

Badanie wykazało, że 17% pacjentów z chorobami reumatologicznymi to konsumenci cannabis.

Nowe badanie wykazało, że prawie 20% pacjentów z chorobami reumatologicznymi używa konopi indyjskich w celu złagodzenia doświadczanych objawów.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców we Francji wykazało, że 17% pacjentów z chorobami reumatologicznymi spożywa konopie indyjskie. Raport z badania „Ocena używania konopi indyjskich i jej wpływ na ból w chorobach reumatologicznych: przegląd systematyczny i metaanaliza” zostało opublikowane w czasopiśmie Rheumatology i wykazało pewne zaskakujące dane!

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy z Clermont-Ferrand we Francji przeprowadzili systematyczny przegląd literatury naukowej opublikowanej do czerwca 2020 roku, dotyczącej stosowania konopi indyjskich w leczeniu chorób reumatologicznych. Choroby reumatologiczne obejmują stany takie jak fibromialgia (FM), toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeanalizowane badania objęły łącznie 10873 pacjentów, w tym 2900, którzy twierdzili, że spożywali konopie indyjskie. Częstość używania konopi indyjskich została następnie obliczona na podstawie meta-proporcji.

„Prawie 20% pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne aktywnie spożywa konopie indyjskie, które zmniejszają doświadczany przez nie ból” – podsumowali autorzy badania.

Pacjenci często sami leczą się marihuaną

Naukowcy zauważyli w uzasadnieniu badania, że ​​pomimo stosowania klasycznych leków przeciwbólowych i innych leków, w tym leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby, w leczeniu schorzeń reumatologicznych, wielu pacjentów nadal odczuwa ból i często korzysta z alternatywnych środków farmakologicznych, takich jak konopie indyjskie. Jednak medyczne zastosowanie konopi nie zostało jeszcze dokładnie zbadane.

„Kwestia używania konopi indyjskich w postępowaniu z tymi pacjentami powinna zostać poruszona podczas konsultacji lekarskiej, przede wszystkim w przypadku standaryzowanych produktów farmaceutycznych na bazie konopi indyjskich” – dodali badacze w podsumowaniu.

Zespół badaczy poinformował, że znaczna część pacjentów biorących udział w recenzowanym badaniu zażywała konopie indyjskie i że ich stosowanie pomogło złagodzić doświadczany przez nich ból. Zauważyli również, że dane sugerują, że marihuana może być skutecznym środkiem terapeutycznym.

„W tej metaanalizie odkryliśmy, że jeden na sześciu pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne aktywnie spożywa konopie, co powoduje zmniejszenie doświadczanego przez nich bólu” – napisali naukowcy.

„Korzystny wpływ marihuany na ból w naszej metaanalizie potwierdza pogląd, że marihuana może być używana do celów przeciwbólowych” – dodali.

Konopie są również skuteczne w przypadku fibromialgii

Metaanaliza obejmowała istotne badania dotyczące stosowania konopi indyjskich w leczeniu fibromialgii i mniej danych dotyczących innych schorzeń reumatologicznych, takich jak toczeń, zapalenie stawów kręgosłupa czy reumatoidalne zapalenie stawów. W osobnym badaniu, również opublikowanym w tym miesiącu, naukowcy z Brazylii ustalili, że olej z konopi indyjskich jest skutecznym sposobem leczenia grupy pacjentów z fibromialgią (FM), zespołem przewlekłego bólu charakteryzującym się powszechnym bólem mięśniowo-szkieletowym i zmęczeniem.

Chociaż wielkość próby do badania była niewielka, naukowców zachęciły wyniki i zalecili dalsze badania w celu sprawdzenia potencjału konopi w leczeniu tej choroby.

„Biorąc pod uwagę daleko idące szkody spowodowane przez FM i wpływ, jaki choroba może mieć na jednostki, ich rodziny, społeczności i system zdrowia publicznego, wydaje się konieczne zbadanie alternatywnych, tanich i dobrze tolerowanych terapii, które pomagają pacjentom odzyskać dobre samopoczucie i jakość życia ”- napisali autorzy badania. „Niniejsze badanie ma na celu ocenę wpływu, jaki olej z konopi indyjskich – bogaty w THC wyciąg z całej rośliny – może mieć na objawy i jakość życia osób dotkniętych FM.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.