Inhalowanie cannabis pomaga kontrolować tiki pacjentom z zespołem Tourette’a

Obecnie na rynku istnieje sporo różnych luk, jedna z nich dotyczy leczenia osób z zespołem Tourette’a. Jak wiadomo, medyczna marihuana jest znana jako pomocna w różnych stanach neurologicznych, a Tourette’a jest kolejną chorobą, którą warto dodać do tej listy. Wczesne badania nad tym zaburzeniem wykazały, że cannabis może osłabiać pojawiające się tiki oraz objawy behawioralne. Obecnie opublikowane badania zwiększają wagę tych wyników.

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Toronto wykazało, że cannabis z powodzeniem hamuje występowanie tików u pacjentów z zespołem Tourette’a. Zespół Tourette’a jest jednym z trzech zaburzeń w grupie zaburzeń zwanych tikowymi.

Badanie, które opublikowane zostało w Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience, objęło 19 uczestników. 18 z nich doświadczyło „znacznego polepszenia” po inhalowaniu cannabis.

Zespół Tourette’a rozpoczyna się w dzieciństwie wraz z rozwojem „tików” motorycznych i słownych. Tiki te mogą przybrać formę wzruszania ramion, mrugania, grymasów, słownych obrażeń, chrząkania itp.

Jako zespół zaburzeń neurozwyrodnieniowych, zespół Tourette’a nie posiada skutecznego lekarstwa. Niemniej jednak, istnieje na rynku kilka leków, które jak twierdzą lekarze, łagodzą objawy. A jaka jest zła wiadomość? Większość powszechnych leków przepisywanych pacjentom z zespołem Tourette’a posiada ciężkie skutki uboczne.

Obecnie podstawową terapią zaburzenia są terapie behawioralne oraz leki przeciwpsychotyczne, leki które hamują mimowolne ruchy oraz leki amfetaminowe skupiające się na objawów dotyczących ADD/ADHD.

W skrajnych przypadkach niektórzy pacjenci decydują się na głęboką stymulację mózgu, aby złagodzić ciężkie objawy. Podobnie ja wiele terapii dotyczących Zespołu Tourette’a, głębokie stymulowanie mózgu jest terapią zarówno drogą jak i ryzykowną. Jeśli leki i terapie nie odnoszą pożądanych skutków, lekarz może chirurgicznie dostać się do czaszki i zaszczepić impulsy elektryczne w pewnych docelowych obszarach mózgu.

Przy tak ograniczonych możliwościach leczenia i wysokim ryzyku takiego postępowania, konieczne jest znalezienie nowych i bezpiecznych terapii.

Czy marihuana może stać się nową, najlepszą metodą leczenia zespołu Tourette’a?

Mimo, że badanie na Uniwersytecie w Toronto było stosunkowo małe, jego wyniki są obiecujące. Ogólnie całkowite tiki zmniejszyły się o 60 procent. Inne objawy takie jak obsesja, niepokój, drażliwość oraz złość również złagodniały pod wpływem cannabis.

Faktem jest, że nawet naukowcy byli zaskoczeni wynikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.