Dlaczego Tak Wiele Zwierząt Ma Nadwagę?

Dlaczego tak wiele z naszych zwierząt ma nadwagę?

Dzisiaj mamy dla was artykuł, będący relacją weterynarza, właściciela kliniki dla zwierząt.

„Kiedy spojrzałem na mój terminarz spotkań, pomyślałem, że coś musi być nie tak. Ktoś, kto pracował w branży fitness, przyprowadzał swojego kota do Kliniki Otyłości Tufts dla Zwierząt. Czy pomylił nas z innym rodzajem kliniki kontroli wagi? Czy chce wzmocnić mięśnie swojego kota, czy może kupić koktajle proteinowe?

Byłem całkowicie zaskoczony, kiedy zadzwoniłem na spotkanie w holu i wysportowany mężczyzna wstał z prawie 20-funtowym kotem! Zapytałem, czy mógłbym z nim porozmawiać szczerze. Dlaczego ktoś, kto wyraźnie wie dużo na temat dbania o zdrowie, musi zabrać swojego kota do dietetyka weterynaryjnego? Co by powiedział, gdyby kot był jedną z osób, którym codziennie pomaga dbać o kondycję?

Wszystko co usłyszałem, sprawiło, że zdałem sobie sprawę, że źle leczę otyłość u zwierząt. Musiałem mniej skupiać się na zwierzaku, a bardziej na relacji między ludźmi a ich zwierzętami. To właśnie dosłownie odcina życie psom i kotom, które tak bardzo kochamy.

Otyły zwierzak nie jest szczęśliwym zwierzakiem

Podobnie jak w przypadku ludzi, otyłość u zwierząt domowych ma rozmiary epidemii. Ponad połowa psów i kotów na całym świecie walczy z otyłością.

Chociaż zwierzęta z nadwagą mogą nie odczuwać takiego piętna społecznego jak ludzie, szkody medyczne i emocjonalne są odczuwane dosłownie tak samo. Otyłość u zwierząt może powodować komplikacje w prawie każdym układzie w ciele, od cukrzycy po chorobę zwyrodnieniową stawów.

Właściciele często mówią, że nie obchodzi ich, czy ich pupil jest „gruby” – jest ich po prostu więcej do kochania! Moim zadaniem jest wtedy dać im znać, że jest mniej czasu na zapewnienie tej miłości. Przełomowe badanie dotyczące długości życia wykazało, że labradory, które miały 10-20 procent nadwagi – nawet nie były otyłe, co zwykle definiuje się jako ponad 20 procent – ​​żyły średnio o 1,8 roku krócej niż ich odpowiedniki o idealnej wadze.

Inne badanie pokazuje, że otyłość rzeczywiście ma emocjonalne konsekwencje dla zwierząt. Zwierzęta z nadwagą mają gorsze wyniki w zakresie witalności, jakości życia, bólu i zaburzeń emocjonalnych. Jednak dobrą wiadomością jest to, że wartości te mogą ulec poprawie wraz z utratą wagi.

Co więcej, ludzie walczą o sukces nawet w najlepszych warunkach – podobnie jak zwierzęta domowe. W jednym z badań psy uczestniczące w programie odchudzania odnosiły sukcesy tylko w 63% przypadków.

Okazywanie miłości poprzez jedzenie

Więc gdzie dokładnie jest problem? Czy żywność jest zbyt kaloryczna? Czy zwierzęta domowe nie mają wystarczającej ilości ruchu? Czy to genetyka? A może po prostu zakochujemy się w tych psich oczach i przekarmiamy je, ponieważ w rzeczywistości nas wyszkoliły (nie na odwrót!)? Z mojego doświadczenia w klinice otyłości zwierząt domowych mogę powiedzieć, że to tylko część z powyższych.

Wygląda na to, że weterynarze i właściciele zwierząt domowych mogą być trochę w tyle w porównaniu z naszymi ludzkimi odpowiednikami. Badania pokazują, że tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie podejście do odchudzania przyjmuje większość ludzi – o ile się tego trzymają. Jednak wielu lekarzy weterynarii skupia się bardziej na tradycyjnych planach diety i ćwiczeń, a mniej na przestrzeganiu zaleceń lub przyczynach, dla których te zwierzęta mogą stać się otyłe. (To powinno być łatwe, prawda? Psy same nie otwierają drzwi lodówki!).

Jednak badania pokazują, że otyłość zwierząt domowych jest znacznie bardziej związana z więzią człowiek-zwierzę niż miska z jedzeniem. W 2014 roku pracowałem wśród grupy ekspertów zajmujących się otyłością zwierząt domowych zorganizowanych przez American Animal Hospital Association w celu opublikowania nowych wytycznych dotyczących kontroli wagi, uznając, że należy zająć się więzią człowiek-zwierzę. Czy właściciel zwierzęcia jest gotowy do wprowadzenia zmian i pokonania wyzwań, które mogą spowolnić utratę wagi swojego zwierzaka?

W jednej interesującej recenzji redakcyjnej porównano style rodzicielskie z posiadaniem zwierząt domowych. Jako właściciele zwierząt domowych traktujemy nasze koty i psy bardziej jak członków rodziny. Istnieje głębsza więź emocjonalna i psychologiczna, która nie była tak powszechna, gdy pies rodzinny był tylko psem rodzinnym. Jeśli weterynarze zdołają dostrzec nadmiernie pobłażliwego rodzica, być może pomożemy mu opracować strategie unikania wyrażania miłości poprzez jedzenie.

Zdrowsza relacja

Radzenie sobie z otyłością u zwierząt będzie wymagało współpracy weterynarzy, lekarzy i psychologów.

Wiele szkół i szpitali weterynaryjnych zatrudnia obecnie pracowników socjalnych, którzy pomagają weterynarzom zrozumieć społeczny aspekt więzi człowiek-zwierzę i jej wpływ na opiekę nad zwierzęciem. Na przykład, właściciel psa, który stracił współmałżonka i co wieczór dzieli się ze swoim psem lodami, może próbować zastąpić tradycję, którą pielęgnował, swoją drugą połówką. Pracownik socjalny z wykształceniem psychologicznym może pomóc w przygotowaniu planu, który szanuje więź właściciela ze zwierzęciem bez negatywnego wpływu na jego zdrowie.

W naszej klinice otyłości w Tufts lekarze, dietetycy i weterynarze pracują razem nad opracowaniem wspólnych programów odchudzania zwierząt domowych i właścicieli zwierząt domowych. Chcemy stworzyć program zdrowej aktywności fizycznej, aby właściciele zwierząt domowych i ich psy mogli zarówno poprawić swoje zdrowie, jak i wzmocnić więź. Stworzyliśmy również stronę edukacyjną dla właścicieli zwierząt domowych z dodatkowymi strategiami odchudzania i żywienia zwierząt.

Programy, które wzmacniają i wspierają więź człowiek-zwierzę bez dodawania kalorii, będą miały kluczowe znaczenie dla zachowania miłosnej relacji, która jest powodem, dla którego adoptujemy nasze zwierzęta domowe. Miejmy nadzieję, że możemy zakończyć przekonanie, że „jedzenie to miłość” dla naszych zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.