Czy Marihuana Poprawia Funkcjonowanie Mózgu?

Z pewnością znasz ten mit, który mówi, że spożywanie marihuany zabija komórki mózgowe i powoduje uszkodzenie mózgu? Dzisiejszy artykuł go całkowicie obala.

Wiemy już, że naturalne kannabinoidy znajdujące się w marihuanie mogą pomóc w PTSD i epilepsji, poprawić problemy ze snem i lękiem, zwiększyć kreatywność, a nawet zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. Jednak ostatnie badania wykazały obiecujące dane podkreślające korzyści płynące z konopi w odniesieniu do funkcji poznawczych i neurogenezy.

Czym jest neurogeneza?

Neurogeneza to trwający proces tworzenia nowych neuronów i uważa się, że pomaga poprawić funkcje mózgu związane z uczeniem się i zapamiętywaniem.

Ten proces jest najbardziej aktywny, gdy dziecko jest w łonie matki. Ale naukowcy z drugiej połowy XX wieku odkryli, że neurony faktycznie nadal tworzą się wraz z wiekiem, ale z niższym tempem i poziomem intensywności niż wtedy, gdy jesteś młodszy.

W wieku dorosłym, neurogeneza zachodzi w strefie podkomorowej mózgu, która tworzy wyściółkę komór bocznych i strefy podziarnistej, która stanowi część hipokampa. Ta ostatnia sekcja odpowiada za rozróżnianie podobnych wspomnień i orientacji przestrzennej, dlatego potrzebna jest regularna produkcja neuronów i obrót komórkowy.

Neurogeneza jest niezwykle istotnym aspektem skutecznego funkcjonowania mózgu i ogólnych funkcji poznawczych.

Zrozumienie tego zmieniło nasze podejście do badania długości życia człowieka, a także sposób, w jaki myślimy o leczeniu narkomanii i zaburzeń psychicznych. Wykazano, że nowe neurony poprawiają procesy uczenia się i zapamiętywania, zmniejszają stres i zapewniają efekty poprawiające nastrój.

Ale jak do tego całego obrazu pasuje marihuana?

Uważa się, że naturalny system endokannabinoidowy naszego organizmu ułatwia proces neurogenezy. Kiedy pojawiają się zmiany w systemie kannabinoidowym, zachodzą zmiany w ogólnym składzie mózgu. Na przykład, zmiany w układzie endokannabinoidowym stwierdzono u pacjentów z chorobami Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona.

Dodajmy do równania cannabis. Kiedy THC jest wprowadzane do twojego systemu poprzez konsumpcję, receptor CB1 twojego ciała jest aktywowany w twoim mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym. Między innymi proces ten zatrzymuje uwalnianie prozapalnych substancji chemicznych lub stanów zapalnych układu nerwowego: jednego z czynników przyczyniających się do chorób neurogeneracyjnych.

Te biologicznie aktywne kannabinoidy zawarte w marihuanie działają jako cząsteczki przeciwstarzeniowe w mózgu i uruchamiają obszary zdolne do modulowania aktywności nerwowej. Wiemy również, że inny główny kannabinoid w marihuanie, CBD, także posiada wiele korzyści terapeutycznych. Niektórzy uważają również, że CBD może nawet zrównoważyć tymczasową utratę pamięci, którą powoduje THC.

Badanie wykazało, że „kannabinoidy wydają się być jedynym nielegalnym lekiem, którego zdolność do wytwarzania zwiększonej liczby neuronów w hipokampie jest pozytywnie skorelowana z ich działaniem przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym”. W artykule opublikowanym w Scientific American doniesiono, że nasz system kannabinoidowy chce utrzymywać nasze ciało w równowadze, więc nadmiar aktywności neuronalnej tłumi aktywność i neurotoksyczność. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, jak ta substancja działa na z pamięć oraz funkcje mózgu.

Badania pokazują, że marihuana nie powoduje trwałych zmian w mózgu u osób długotrwale jej używających. Tak, możesz doświadczyć utraty pamięci krótkotrwałej natychmiast po spożyciu marihuany. Ale nie jest to coś, co dramatycznie wpłynie na twój umysł.

Badanie z 2015 r. wykazało, że „nie ma związku między używaniem marihuany a standardowymi pomiarami objętości lub kształtu struktur podkorowych”.

Konopie indyjskie mogą raczej poprawić sposób, w jaki zdobywamy i przetwarzamy wiedzę. Badanie z 2016 roku przeprowadzone przez McLean Hospital sugeruje, że medyczna marihuana może faktycznie poprawić funkcjonowanie wykonawcze u dorosłych. W badaniu przyjrzano się funkcjom poznawczym przed stosowaniem cannabis, a następnie 3, 6 i 12 miesięcy po. Mówi się, że jest to pierwsze tego rodzaju badanie wpływu marihuany na sprawność poznawczą, stwierdzające, że pacjenci po leczeniu lepiej radzą sobie z niektórymi zadaniami poznawczymi.

Krótko mówiąc, konsumenci marihuany nie doświadczą poważnych zaburzeń poznawczych. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że odczują korzyści, takie jak zwiększona pamięć i łatwiejsza nauka. Kto wie, może w tym procesie wyhodujesz kilka neuronów i wzmocnisz swój mózg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.