Czy konopie mogą pomóc uratować pszczoły?
Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że pszczoły są zapylaczami i produkują bardzo pożądany miód. Niewielu zdaje sobie sprawę z ogromnej roli, jaką odgrywają w różnorodności biologicznej przyrody i tego, jak ich symbiotyczny związek z roślinami wpływa na życie, jakie znamy.
Pszczoły zapylają jedną trzecią światowych upraw jadalnych, a także rośliny wykorzystywane do karmienia zwierząt gospodarskich i włókna wykorzystywane do produkcji odzieży, którą nosimy. Istnieją setki roślin uprawianych do spożycia przez ludzi, a pszczoły są głównymi zapylaczami prawie 90% tych roślin.
„Jeśli pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną nie więcej niż cztery lata życia”.
~ Albert Einstein
Oczywiście jesteśmy zależni od pszczół jako zapylaczy, które dostarczają rzeczy, których używamy i konsumujemy na co dzień.
Rośliny na całym świecie czerpią korzyści z zapylania, które zapewniają pszczoły, a pszczoły w zamian czerpią korzyści ze zbierania nektaru w celu uzyskania energii i pyłku, aby wykarmić swoje młode.
Dzięki tej relacji pszczoły mogą gromadzić zasoby niezbędne do ich przetrwania i wytwarzać miód oraz wiele innych, mniej znanych, ale jednak ważnych produktów. Badanie z 2020 roku pokazuje nawet, że składnik jadu pszczoły miodnej może zabijać komórki rakowe.
Czy pszczoły trzeba ratować?
Tak! Na świecie jest 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich występuje na wolności. Ekspansja i urbanizacja to coraz większe problemy zagrażające siedliskom dzikich pszczół. W ostatnich latach miliony pszczół miodnych zostały utracone z powodu zespołu zapadania się kolonii. Chociaż przyczyna nie została potwierdzona, wstępne dowody sugerują, że pestycydy mogły przyczynić się do ich śmierci. Niebezpieczne pestycydy wytwarzane przez człowieka, takie jak DDT, gdy są zakazane, często są po prostu zastępowane innymi niebezpiecznymi pestycydami. Takie praktyki należy ponownie ocenić, aby znaleźć bezpieczniejsze alternatywy dla składników chemicznych, które konsekwentnie uznawano za szkodliwe.
Jeśli chcesz zbierać miód, nie przewracaj ula.
~Abraham Lincoln
Konopie indyjskie i pszczoły
Wiele lat temu uważano, że konopie nie przyciągają pszczół ze względu na brak kolorowych kwiatów i brak nektaru do zbierania. Konopie indyjskie nie wymagają zapylania przez pszczoły, ponieważ są głównie zapylane przez wiatr. Uważano więc, że wzajemnie korzystny związek pszczół z innymi roślinami może nie dotyczyć konopi indyjskich. Ostatnie badania przeprowadzone zarówno przez Cornell University, jak i przez Colorado University pokazują, że pszczoły są szczególnie przyciągane przez wysokie, męskie rośliny konopi. W rzeczywistości badania wykazały, że im wyższe rośliny i im większy obszar zajmowały rośliny, tym więcej pszczół przyciągały rośliny.
Konopie przemysłowe, które rosną wysoko i nie są cenione za lecznicze zastosowania rośliny żeńskiej, mogą być bardzo korzystne dla walczącej populacji pszczół. Późny okres kwitnienia i niskie wymagania wodne konopi sprawiają, że jest to idealne źródło pożywienia dla pszczół na obszarach, gdzie brakuje innych źródeł pożywienia. Konopie indyjskie naturalnie rosną bez potrzeby stosowania chemicznych pestycydów i dobrze rosną jako roślina towarzysząca innym uprawom.
Związek między pszczołami a uprawami wpływa również na wzrost roślin, znacznie zwiększając zarówno ilość, jak i jakość produkowanych roślin. Wraz ze zmniejszaniem się ograniczeń dotyczących konopi indyjskich na całym świecie, ma to ogromny wpływ na problem niedoboru żywności i głodu na świecie.
Związek między pszczołami a konopiami indyjskimi jest wyraźnie korzystny zarówno dla owada, jak i dla rośliny. Ludzie mogą być tymi, którzy odnoszą największe korzyści. Możemy przyczynić się do utrzymania zdrowego ekosystemu, zapewniając zasoby, takie jak konopie indyjskie, w celu wsparcia kurczącej się populacji pszczół i wybierając bezpieczne alternatywy dla niebezpiecznych chemicznych pestycydów w rolnictwie.
Ziemia nie będzie nadal oferować swojego żniwa, chyba że pod jej wiernym zarządzaniem. Nie możemy powiedzieć, że kochamy tę ziemię, a następnie podjąć kroki w celu jej zniszczenia, aby mogły z niej korzystać przyszłe pokolenia.
~ Jan Paweł II