Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania są ściśle związane z brakiem kannabinoidów w mózgu.

Nowy raport Biological Psychiatry sugeruje, że deficyt endokannabinoidów może przyczyniać się do jadłowstrętu psychicznego oraz bulimii.

Endokannabinoidy to substancje wytwarzane przez mózg, które wpływają na funkcje mózgu i chemicznie przypominają działanie pochodnych cannabis, w tym marihuany i haszyszu. Te powszechnie stosowane substancje znane są z powodowania „gastrofazy”. Zatem sensowne jest, że deficyty w tym systemie związane są ze zmniejszonym apetytem.

Naukowcy zmierzyli pośrednio status układu endokannabinoidowego, określając czy następuje wzrost lub spadek gęstości receptorów endokannabinoidowych (receptora CB1), w kilku regionach mózgu za pomocą tomografii emisyjnej pozytronowej (PET, obrazowania). Porównano zagęszczenie tych receptorów u kobiet z anoreksją, bulimią oraz u kobiet całkowicie zdrowych.

Naukowcy odkryli powiązanie receptorów CB1 w mózgach kobiet z jadłowstrętem psychicznym. To odkrycie jest zgodne z procesem działania kannabinoidów lub zmniejszoną ilością receptora CB1.

Zwiększona była także dostępność CB1R zarówno u pacjentów z anoreksją jak i bulimią. Insula to „region integrujący percepcję ciała, informacje dotyczące smaków, nagród i emocji – są to funkcje, o których wiadomo, że są zaburzone u pacjentów z zaburzeniami odżywiania” – wyjaśnia dr Koen Van Laere, główny autor badania.

„Rola endokannabinoidów w kontroli apetytu jest wyraźnie ważna. Te nowe dane wskazują na ważne powiązania między tym układem a zaburzeniami odżywiania,” dodaje dr John Krystal, redaktor naczelny Biological Psychiatry.

Aby ustalić, czy obserwowane zmiany są spowodowane przez chorobę, czy też są to zmiany neurochemiczne, które służą jako czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń odżywiania potrzebne są dalsze badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.