Badanie: Używanie cannabis związane ze zmniejszonym spożyciem alkoholu wśród osób uzależnionych od alkoholu szukających pomocy.
Według danych opublikowanych w tym tygodniu w czasopiśmie Addiction, używanie konopi wiąże się ze spadkiem ilości spożywanego alkoholu przez osoby poszukujące leczenia odwykowego.
Komentując wyniki badania, zastępca dyrektora NORML, Paul Armentano, powiedział:
„W kilku wcześniejszych badaniach sprawdzano, czy konopie z większym prawdopodobieństwem będą zastępować lub uzupełniać alkohol, i jak dotąd przyniosły one mieszane wyniki. Odkrycia tego badania są ważnym uzupełnieniem tej rosnącej literatury i dostarczają mocnych dowodów na to, że marihuana może działać jako interwencja dla niektórych osób, które chcą zmniejszyć spożycie alkoholu.”
Zespół badaczy związanych z University of Colorado w Boulder i Colorado State University ocenił związek między używaniem konopi indyjskich a spożyciem alkoholu u 96 osób zażywających konopie indyjskich zapisanych do programu leczenia odwykowego.
Naukowcy podali, że w dni, w których uczestnicy spożywali konopie, spożycie przez nich alkoholu znacznie spadło. Tendencja ta była spójna wśród osób, które zażywały duże ilości konopi, a także wśród tych, którzy sporadycznie używali tylko niewielkich ilości konopi.
Naukowcy ustalili:
„W całej próbie osoby piły około 29 procent mniej drinków i były 2,06 razy mniej narażone na epizody nadużywania alkoholu w dniach, w których używano cannabis, w porównaniu z dniami, w których nie używano cannabis. Te wzorce zaobserwowano u mężczyzn, kobiet oraz w grupach rzadko używających konopi indyjskich ”.
Autorzy podsumowali:
„Osoby intensywnie pijące zaangażowane w leczenie mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu, które również używają konopi, wydają się zwiększać spożycie konopi indyjskich w dni, w których ograniczają spożycie alkoholu”.
Naukowcy zgłosili wcześniej podobne odkrycia w 2020 r. do Towarzystwo Badawczego ds. Alkoholizmu. Dane ekologiczne z całego stanu wskazują również na spadki sprzedaży alkoholu w jurysdykcjach po wejściu w życie przepisów dotyczących dostępu do marihuany.
Oddzielne dane opublikowane przez naukowców z Harvardu w grudniu donoszą, że wymuszona abstynencja od konopi indyjskich skutkuje zwiększonym spożyciem alkoholu przez młodsze osoby.
Spożycie alkoholu przez uczestników powróciło do poziomu wyjściowego po zakończeniu okresu abstynencji.