Psylocybina Zmienia Emocje i Długoterminowe Funkcjonowanie Mózgu

Z biegiem czasu łatwo jest zakorzenić się w tym, jak patrzymy na świat i poruszamy się po nim. Uruchamianie tych samych, już dobrze zużytych ścieżek neuronowych staje się łatwe, co prowadzi większość z nas do życia w bardziej ograniczonych egzystencjach, niż chcielibyśmy przyznać. Dla niektórych te zakorzenione nawyki mogą być preferencją dla pewnego rodzaju posiłków na wynos lub innych błahostek, ale dla innych może skutkować to zaburzeniami nastroju lub uzależnieniem.

Więc jak trudno jest zmienić to „zakorzenione zdanie”? Badanie z 2020 roku opublikowane w Scientific Reports sugeruje, że pojedyncza dawka psylocybiny może zmienić twoje spojrzenie na życie – na dobre. Psylocybina to naturalnie występujący lek psychodeliczny znajdujący się w niektórych grzybach. Podobnie jak konopie, psychedeliki są akceptowane i doceniane jako silne leki roślinne. Psylocybina może pomóc w tworzeniu nowych sieci neuronowych, pomagając jednostkom pozbyć się szkodliwych zachowań i wzorców myślenia.

Długoterminowe efekty psylocybiny

Chociaż istnieją przeszłe badania nad krótkoterminowymi efektami psylocybiny, mniej wiadomo o jej trwałych efektach. Badanie 2020 Scientific Reports miało na celu zbadanie wpływu pojedynczej wysokiej dawki psylocybiny do jednego miesiąca po podaniu.

Dwunastu zdrowych ochotników przyjęło pojedynczą wysoką dawkę psylocybiny -25 mg na ~ 150 funtów (70 kg) masy ciała – i ukończyło standardowe pomiary i oceny. Te mierzone nastroje, stany lękowe, depresja, stres oraz negatywne i pozytywne efekty dzień przed, tydzień po oraz miesiąc po dawce psylocybiny. Afekt odnosi się do emocji, uczuć lub nastroju jednostki.

Odpowiedzi uczestników porównano w celu zbadania, czy dawka ma trwały wpływ na stan emocjonalny, cechy osobowości i afekt. Ochotnicy przeszli również pomiary fMRI, aby sprawdzić, jak psylocybina wpłynęła na ich reakcje na bodźce emocjonalne i czy dawka miała długotrwały wpływ na łączność mózgową.

Skuteczna łączność mózgowa zapewnia szereg korzyści: pomyśl o poprawionych funkcjach poznawczych, pamięci, wyobraźni, umiejętnościach językowych i większej wytrzymałości fizycznej. Wzorce połączeń w mózgu są tworzone przez synapsy, które strukturalnie łączą różne części mózgu. Poziom łączności w mózgu ma krytyczny wpływ na sposób przetwarzania informacji przez sieci neuronowe.

Zredukowane negatywne wibracje; zwiększone pozytywne wibracje

Jednym ze znaczących wyników badań był wpływ psylocybiny na afekt – emocje, uczucia lub nastrój jednostki: Psylocybina wydawała się zmniejszać negatywny afekt i zwiększać pozytywny afekt. Skale i testy mierzące stres, negatywne uczucia, niepokój, napięcie, depresję i zaburzenia nastroju były znacznie niższe tydzień po dawce psylocybiny. Jednak oceny te powróciły do ​​poziomu wyjściowego po upływie jednego miesiąca.

Negatywny afekt jest jedną z cech charakterystycznych zaburzeń nastroju i jest również powiązany z uzależnieniem. Badanie z 2017 roku wykazało, że psychodeliki mogą zakłócać afektywne elementy głodu i objawów odstawienia.

Według autorów badania z 2017 roku psylocybina może zapoczątkować dynamiczny proces neuroplastyczności, który utrzymuje się przez co najmniej kilka tygodni. Neuroplastyczność odnosi się do niesamowitej zdolności mózgu do przystosowania się do zmieniających się potrzeb i bodźców środowiskowych.

W ciągu naszego życia połączenia neuronowe w mózgu ulegają reorganizacji, co pozwala nam uczyć się i dostosowywać do różnorodnych doświadczeń. W tym okresie niektóre osoby mogą stać się bardziej pozytywne, potencjalnie hamując zaburzenia nastroju i zachowania uzależniające.

Ta skłonność do pozytywnego afektu może również wynikać ze zmian na wyższym poziomie kontroli emocjonalnej i percepcji. Długofalowym skutkiem zmniejszonego negatywnego afektu są trwałe pozytywne zmiany nastroju, postawy i samopoczucia, a także poczucie bycia połączonym z życiem i zdolność do nadawania znaczenia wydarzeniom.

Zwiększona łączność mózgowa

W badaniu z 2020 roku odnotowano również inne istotne odkrycie: w ciągu miesiąca nastąpił ciągły wzrost łączności funkcjonalnej w różnych sieciach mózgowych. Łączność między różnymi częściami mózgu jest niezbędna do utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu. Sieci zakłócające lub brak łączności mogą być oznaką choroby psychicznej lub stanów, takich jak schizofrenia.

W dodatku do tego badania, zdolność psylocybiny do budowania połączeń w sieciach mózgu została udokumentowana w innych badaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.