Odpowiedzi na 5 pytań na temat skutków ubocznych marihuany

Słyszałeś kiedyś o potrzebie resetowania tolerancji na cannabis? A co z zespołem przekrwienia kannabinoidów?

Legalizacja marihuany rozprzestrzenia się po całym świecie, i nie brakuje pytań, na które ludzie chcą uzyskać odpowiedź. Dzisiaj mamy dla was odpowiedzi na pięć najczęściej pojawiających się pytań na temat skutków ubocznych marihuany.

Czy marihuana uzależnia?

Według Wilson-Poe, naukowca, który badał właściwości przeciwbólowe marihuany w Washington University School of Medicine, marihuana aktywuje receptory kannabinoidowe 1 (CB1) w szlaku nagrody mózgu. Receptor kannabinoidowy 1 jest receptorem kannabinoidowym sprzężonym z białkami wyrażanym w obwodowym układzie nerwowym i ośrodkowym układzie nerwowym, który jest aktywowany przez endokannabinoidy.

„Ta aktywność wyzwala reakcje neurologiczne, które zwiększają prawdopodobieństwo, że dana osoba użyje substancji ponownie”, powiedział Wilson-Poe. Ten proces nazywa się „procesem nagrody”.

Spójrzmy prawdzie w oczy, marihuana jest substancją dającą satysfakcję i czujemy się dobrze, gdy z niej korzystamy. Dzieje się to częściowo dzięki neuroprzekaźnikowi dopaminy. W ludzkim życiu nie brakuje satysfakcjonujących działań oraz substancji: alkohol, cukier, hazard, zakupy oraz inne. Wszystkie te rzeczy, które są dla nasz przyjemne, również wpływają na szlaki nagrody w naszym mózgu.

„Wszystko, co wpływa na szlaki nagrody może być nadużywane” mówi Wilson-Poe. „Prawdziwe pytanie brzmi: Jaka jest względna możliwość uzależnienia od cannabis w porównaniu do innych substancji?”
Cannabis jest zdecydowanie mniej uzależniające niż nikotyna, alkohol oraz inne narkotyki.
Co oznacza pojęcie „psychoaktywne” i „odurzające”?

Każda substancja wpływająca na funkcjonowanie mózgu jest uważana za psychoaktywną. Zmiana aktywności mózgu może przybierać różne formy; senność wywoływana przez leki przeciwhistaminowe, relaksacja wywoływana przez benzodiazepiny czy uspokojenie wywoływane przez znieczulenia.

„Odurzenie jest zmienionym stanem świadomości, w którym dana jednostka doświadcza upośledzenie psychicznego i/lub fizycznego funkcjonowania”, mówi Wilson-Poe.

Należy również zauważyć, że nie wszystkie substancje psychoaktywne powodują zatrucie – doskonałym przykładem jest CBD – ale wszystkie środki odurzające są psychoaktywne.

Czym jest zaburzenie stosowania cannabis?
Zaburzenie stosowania cannabis (CUD) najłatwiej opisać jako „utratę kontroli pomimo szkodliwych lub niekorzystnych skutków”.
Według badań przeprowadzonych w czasopiśmie “Marijuana Addictive Disorders: DSM-5 Substance-Related Disorders,, osoba wykazująca co najmniej dwa z następujących kryteriów w okresie 12 miesięcy może doświadczać CUD:

• cannabis jest często przyjmowane w większych ilościach niż było to zamierzane
• spędzanie dużej ilości czasu na działaniach niezbędnych do uzyskania cannabis, używania jej, lub powrotu do zdrowia po doświadczaniu jej skutków
• konsument ma pragnienie lub silną potrzebę, czy też chęć stosowania cannabis
• powtarzające się stosowanie cannabis powoduje, że nie wypełniamy obowiązków w pracy, szkole lub w domu
• dana osoba kontynuuje wykorzystanie cannabis, pomimo utrzymujących się lub powtarzających się problemów społecznych lub interpersonalnych spowodowanych lub zaostrzonych przez skutki cannabis
• dana osoba rezygnuje lub ogranicza ważne działania społeczne, zawodowe, lub rekreacyjne ze względu na korzystanie z cannabis
• cannabis jest regularnie stosowane w sytuacjach, w których jest fizycznie niebezpieczne
• korzystanie z cannabis jest kontynuowane pomimo wiedzy o utrzymujących się lub nawracających problemach fizycznych lub psychicznych.

Co to jest zespół hipernezy kannabinoidowej?

„Hiperemeza jest definiowana jako cykliczne epizody nudności i wymiotów, wywołane częstym stosowaniem cannabis” mówi Wilson-Poe. „Przez pewien czas ludzie podejrzewali, że za ten stan odpowiedzialne są pestycydy lub nawozy, ale nowsze i dokładniejsze prace zdecydowanie potwierdzają, że tak naprawdę jest to spowodowane zbyt dużą ilością kannabinoidów w organizmie”.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia przekrwienia jest zaprzestanie używania marihuany. Najlepszą metodą na ostre mdłości jest gorąca kąpiel lub prysznic, lub miejscowe zastosowanie kapsaicy.

„Zarówno ciepło, jak i kapsaicyna aktywują receptor TRPV1 – przejściowa podgrupa V potencjalnego kanału kationowego receptora Członek 1 jest białkiem kodowanym przez gen TRPV1 – który odgrywa ważną rolę w endogennym układzie kannabinoidowym”, mówi doktor.

Na czym polega resetowanie tolerancji i jakie niesie ze sobą korzyści?

Nadmierne używanie konopi indyjskich może prowadzić do narastania tolerancji. Dzieje się to tak samo jak w przypadku wielu innych substancji, jak na przykład alkohol.
Substancja traci swoją zdolność do uzyskiwania pożądanych efektów przy wielokrotnym stosowaniu. Rozwiązaniem tego problemu jest zmniejszenie tolerancji poprzez okresowe przerwy w stosowaniu, zwane również jako reset tolerancji.

„Mimo że naukowcy nie w pełni rozumieją mechanizmy stojące za tolerancją, istnieją pewne dowody, które pokazują, że ekspresja receptora CB1 jest zmniejszona u osób stosujących przewlekle marihuanę oraz iż powstrzymanie się od stosowania substancji na 48 godzin wystarcza, aby przywrócić poziomy ekspresji do tych, które nie różnią się niczym od poziomów osób, które stosują marihuanę okazjonalnie,” mówi Wilson-Poe.

Zdaniem Wilson-Poe, robienie przerw w tolerancji oferuje wiele korzyści.

„W przypadku pacjentów pozwala im ponownie uwrażliwić swoje ciała, aby mogli oni zapobiec zwiększaniu dawki (stale zwiększając spożycie cannabis),” mówi. „Zapobieganie zwiększaniu dawki nie tylko oszczędza pieniądze pacjentów, ale ma również kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozwojowi fizycznej zależności od marihuany – wiele osób doświadcza objawów odstawienia, kiedy przestaje stosować substancję.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.