Nie masz ochoty iść na siłownię? To badanie odkrywa, że marihuana zwiększa motywację do ćwiczeń.
Większość osób stosujących marihuanę informuje, że spożywanie jej przed lub po ćwiczeniach poprawia motywację oraz pomaga w regeneracji. Według nowych badań, ci którzy stosują marihuany w celach sportowych, mają tendencję do wykonywania lepszych treningów.
Naukowcy z University of Colorado przebadali ponad 600 konsumentów marihuany w stanach, w których legalne jest jej stosowanie i ocenili w jaki sposób dane osoby stosują marihuanę w związku z ćwiczeniami. Ich wyniki, opublikowane w kwietniu 2019 roku w czasopiśmie Frontiers in Public Health, pokazują jak bardzo krzywdzący jest stereotyp leniwego palacza marihuany, który cały dzień zajada chrupki na kanapie.
Prawie 500 uczestników stwierdziło, że najlepiej sprawdziło się stosowanie marihuany godzinę przed – do czterech godzin po ćwiczeniach. Na podstawie danych z kwestionariusza, ci którzy stosowali marihuanę, ćwiczyli dłużej niż osoby, które jej nie stosowały. Osoby stosujące marihuanę ćwiczyły średnio o 43 minuty dłużej w przypadku ćwiczeń aerobowych oraz o 30 minut dłużej w przypadku ćwiczeń beztlenowych.
Co kryje się za tymi wynikami?
Istnieje kilka znanych barier w wykonywaniu ćwiczeń, które zidentyfikowali badacze: brak motywacji, trudna regeneracja po treningu oraz niska przyjemność z wykonywanej aktywności. Cannabis wydaje się pomagać w zniesieniu tych barier w przypadku niektórych osób.
Siedemdziesiąt procent respondentów stwierdziło, że zgadza się, iż „marihuana zwiększa przyjemność z ćwiczeń”, 78 procent stwierdziło, że „marihuana poprawia regenerację potreningową”, a nieco ponad 50 procent osób stwierdziło, że także „zwiększa motywację do ćwiczeń”.
„Według naszej wiedzy, jest to pierwsze badanie, w którym dokonano przeglądu postaw oraz zachowań związanych ze stosowaniem cannabis przed i po ćwiczeniach oraz w celu zbadania różnic między osobami stosującymi cannabis, w porównaniu do osób, które tego nie robią” napisali autorzy. „Biorąc pod uwagę zarówno coraz powszechniejszą legalizacje marihuany, jak i niski wskaźnik aktywności fizycznej w Stanach Zjednoczonych, urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym muszą zrozumieć potencjalne skutki – zarówno korzystne, jak i szkodliwe – wpływu stosowania cannabis na zachowania związane z aktywnością fizyczną.”
Mimo że może się to wydawać sprzeczne z intuicją, biorąc pod uwagę, jak konsumenci cannabis są zwykle przedstawiani w mediach, coraz więcej badań pokazuje, że wielu entuzjastów cannabis prowadzi aktywny tryb życia i że marihuana wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi.
Na przykład, inne, niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że osoby stosujące cannabis są rzadziej otyłe w porównaniu do osób, które nie są użytkownikami.