Marihuana Lepsza w Leczeniu Stanów Bólowych

Nowe badanie wykazało, że spośród przytłaczającej różnorodności produktów z konopi indyjskich dostępnych obecnie na rynku, najbardziej skutecznym środkiem przeciwbólowym wydaje się być cały suszony kwiat marihuany i produkty bogate w THC.

„Cały kwiat konopi wiązał się z większą ulgą w bólu niż inne rodzaje produktów, a wyższe poziomy tetrahydrokannabinolu (THC) były najsilniejszymi predyktorami analgezji i skutków ubocznych w pięciu różnych kategoriach bólu” – napisali naukowcy z University of New Mexico. „W przeciwieństwie do tego, poziomy kannabidiolu (CBD) generalnie nie były związane ze złagodzeniem bólu, z wyjątkiem negatywnego związku między CBD a ulgą w bólu żołądkowo-jelitowym”.

Korzystając z danych z aplikacji mobilnej, która ma na celu edukację użytkowników na temat produktów z konopi indyjskich i pomoc w monitorowaniu ich doświadczeń, naukowcy odkryli, że większość osób, które zgłosiły samoleczenie marihuaną, odczuwa krótkotrwałą, ale znaczną ulgę w bólu. „W naszej próbie”, piszą, „zaobserwowaliśmy średnią redukcję bólu o około 3 punkty w standardowej wizualnej analogowej skali bólu od 0 do 10, co jest zgodne z jego zastosowaniem jako środka przeciwbólowego o średnim poziomie działania”.

Odkrycia, opublikowane w Complementary Therapies in Medicine są najnowszymi w obszernej literaturze naukowej, która pokazuje, że marihuana może pomóc pacjentom z różnymi rodzajami bólu.

Celem badania było ustalenie, jak zmienia się nasilenie bólu i jakie skutki uboczne wystąpiły po spożyciu konopi oraz czy skutki te różniły się w zależności od produktu. Naukowcy wykorzystali informacje zebrane z Releaf App, mobilnego oprogramowania opracowanego przez trzech autorów badania i wydanego w 2016 r. Aplikacja umożliwia użytkownikom monitorowanie objawów przed, w trakcie i po spożyciu konopi, pomagając w ten sposób zrozumieć różnice między produktami oraz metodami.

Badanie – które nazywa zbiór danych Releaf „największą bazą danych przyjmowania cannabis w czasie rzeczywistym w USA” – przeanalizowało 20513 sesji marihuany zarejestrowanych w aplikacji przez 2987 osób.

„Być może najbardziej zaskakującym rezultatem”, powiedział główny autor Xiaoxue Li w oświadczeniu, „jest to, jak powszechna była ulga w przypadku złagodzenia objawów zgłaszanych w około 95 procentach oraz przy wielu różnych rodzajach bólu”.

„Wyniki sugerują, że kwiat konopi z umiarkowanym lub wysokim poziomem tetrahydrokannabinolu jest skutecznym środkiem przeciwbólowym średniego poziomu”.

Użytkownicy zgłaszali średnio 5,87 początkowego bólu w skali od 1 do 10. Po spożyciu marihuany liczba ta spadła do 2,77, co oznacza spadek o 3,1 punktu.

„Spośród ograniczonej liczby cech produktu, które są zazwyczaj dostępne dla konsumentów, stwierdziliśmy, że spożywanie całych, naturalnych kwiatów konopi wiązało się z większym potencjałem znieczulającym niż większość innych rodzajów produktów” – napisali autorzy.

„Obecne odkrycia” – podsumowuje badanie – „pokazują, że samodzielne leczenie konopiami indyjskimi, szczególnie wśród osób używających produktów o wyższej zawartości THC, wiąże się ze znaczną poprawą odczuwanego bólu. Być może jest to głównym powodem, dla którego konopie indyjskie stały się jeden z najczęściej stosowanych leków w Stanach Zjednoczonych ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.