Jak Przechowywać Nasiona Marihuany?

Jak prawidłowo przechowywać nasiona przez dni, miesiące, a nawet lata.

Wszystko zaczyna się od nasion marihuany. Pielęgnacja, jaką otaczasz nasiona, będzie miała wpływ nie tylko na to, jak rosną Twoje rośliny marihuany, ale także na końcowe zbiory. Zanim porozmawiamy o tym, jak przechowywać nasiona, musimy pamiętać, że nasiona konopi są żywe. Zanim wykiełkują, znajdują się w stanie hibernacji i, jak wszystkie żywe istoty, mogą umrzeć.

Przechowując nasiona, chcesz zapewnić optymalne warunki, aby mieć pewność, że będą dobre, dopóki nie będziesz gotowy do ich wykiełkowania. Ponieważ mamy do czynienia z naturą, trzeba zachować pewne warunki, w przeciwnym razie może to mieć na nie wpływ. Mimo że nasiona mają twardą skorupę i są dość wytrzymałe, należy pamiętać o kilku kwestiach, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w przyszłości.

Przechowywanie nasion

Nasiona marihuany przechowywane w idealnych warunkach mogą z powodzeniem przetrwać nawet 10 lat. Przechowywanie nasion jest ważne z wielu powodów: albo jesteś hodowcą domowym czekającym na specjalną okazję do uprawy tej wyjątkowej odmiany, którą właśnie kupiłeś, albo bankiem nasion, które muszą przechowywać nasiona na ostateczną sprzedaż. Bez względu na powód posiadania nasion, pamiętaj, że dbanie o nie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich zbiorów. Źle przechowywane nasiona mogą nie wykiełkować, a jeśli tak się stanie, mogą nie rosnąć prawidłowo. Aby przechowywać nasiona przez długi czas, należy przestrzegać różnych parametrów.

Idealne warunki przechowywania nasion

Istnieją trzy główne czynniki, które mogą mieć zły wpływ na nasiona:

• Światło

Jeśli kiedykolwiek wcześniej kiełkowałeś nasiona marihuany, wiesz, że światło jest ważnym czynnikiem decydującym o prawdopodobieństwie wykiełkowania nasion. Jeśli Twoje nasiona są zbyt długo wystawione na działanie światła, mogą wykiełkować, zanim będziesz gotowy je zasadzić.

• Wilgotność

Wilgotność to kolejny niezwykle ważny czynnik, który może określić skuteczność nasion, ponieważ wilgotność jest zasadniczo tym, co powoduje kiełkowanie nasion. Nie chcesz, aby przypadkowo wykiełkowały, jeśli osiągną określony poziom wilgotności, mogą zacząć wchłaniać składniki odżywcze i stać się zbyt słabe, aby normalnie rosnąć, więc chcesz trzymać je w stosunkowo suchym miejscu. Zależy to oczywiście od klimatu, ponieważ istnieją miejsca o niewiarygodnie wysokiej wilgotności i inne, które są dość suche, co może bezpośrednio wpływać na sposób przechowywania nasion.

Jeśli wilgotność w pojemniku wynosi zaledwie 8%, może to spowodować pojawienie się grzybów wewnątrz i na zewnątrz nasion, przy 40-60% nasiona wykiełkują, a poza tym mogą utonąć w czasie krótszym niż jeden dzień. Przeanalizujmy szybko wszystkie możliwe scenariusze przy różnych poziomach wilgotności:
81 – 100% – Nasiona nie przetrwają dłużej niż 12 godzin i mogą utonąć w czasie krótszym niż 4 godziny.
61 – 80% – Nadal istnieje wysokie ryzyko, że Twoje nasiona staną się nieaktywne, z możliwością ich obumarcia w czasie krótszym niż 12 godzin.
31 – 60% – Jest to akceptowany zakres kiełkowania, chociaż wielu hodowców preferuje zakres od 40 do 60%.
21 – 30% – jest to idealny zakres wilgotności podczas przechowywania nasion marihuany.
9 – 20% – Jeśli nasiona pozostaną dłużej niż dzień lub dwa przy tym poziomie wilgotności, istnieje ryzyko, że staną się chartem hodowlanym dla szeregu pożytecznych grzybów. Grzyb ten może zabić nasiona w czasie krótszym niż 12 godzin, jeśli zajmą odpowiednie oparcie
0–8% — jest to idealny zakres wilgotności dla szkodników i owadów, które sieją spustoszenie w nasionach

• Temperatura

Temperatura przechowywania nasion jest dość ważna. Musisz je przechowywać w temperaturze około 6-8 stopni Celsjusza. Można je trzymać w domowej lodówce, a nawet zamrażarce (choć zazwyczaj nie jest to konieczne).

Zalecamy przechowywanie ich głęboko w szufladzie. Dobrą ogólną zasadą jest to, że im niższa temperatura przechowywania pąków, tym dłużej będą dobre i tym mniejsze będzie ryzyko nieoczekiwanego wykiełkowania. Hodowcy, którzy lubią bawić się genetyką odmian i produkować własne krzyżówki poprzez tworzenie nasion, zazwyczaj mają specjalną, dedykowaną lodówkę lub zamrażarkę, której używają wyłącznie do przechowywania nasion. Jeśli do przechowywania nasion używasz zwykłej lodówki/zamrażarki, musisz pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze, nasiona są bardzo wrażliwe na światło, więc niezależnie od tego, jak je przechowujesz, upewnij się, że znajdują się w lekkim, zamkniętym pojemniku.

Dobrze jest również upewnić się, że lodówka lub zamrażarka nie ma problemów z oszronieniem (ponieważ wiele starszych modeli może zamarznąć bez regularnej konserwacji). Może to prowadzić do uwolnienia wilgoci w przypadku spadku temperatury, co nie jest pożądane, jeśli przechowywane są tam nasiona. Jeśli masz dostęp do zgrzewarki próżniowej, zalecamy użycie jej do całkowitego uszczelnienia nasion – jeśli nie masz, wystarczy torebka zatrzaskowa lub zamykana na zamek błyskawiczny. Następnie włóż torbę do światłoszczelnego pojemnika.

Jeśli przechowujesz nasiona przez kilka tygodni, nie ma nic złego w pozostawieniu ich w oryginalnym opakowaniu, pod warunkiem, że znajdują się w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Zwykle opakowanie, w którym są dostarczane, jest światłoszczelne i wodoodporne, pod warunkiem, że zostawisz je w stosunkowo chłodnym miejscu, takim jak szuflada lub coś podobnego, będą dobre.

Jeśli przechowujesz nasiona przez kilka miesięcy, lepiej będzie przechowywać je w lodówce. Dzięki temu nasiona nie ucierpią z powodu wahań temperatury. Trzymając je w oryginalnym opakowaniu lub w światłoszczelnym pojemniku, masz pewność, że będą dobre tak długo, jak potrzebujesz. Jeśli chcesz przechowywać nasiona przez naprawdę długi czas, możesz je przechowywać w zamrażarce. Chociaż nie jest to konieczne, zapobiega to jeszcze większemu odczuwaniu przez nasiona wahań temperatury. Nadal możesz przechowywać je w lodówce, zależy to od tego, co wolisz i jakie opcje masz dostępne. Idealnie byłoby przechowywać nasiona w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Podczas przechowywania nasion w lodówce lub zamrażarce możesz umieścić przy nich saszetki z żelem krzemionkowym, aby mieć pewność, że są całkowicie suche. Wysoka wilgotność może spowodować rozwój grzybów na nasionach. Jeśli Twoje nasiona zostaną wystawione na działanie światła lub szybkich zmian temperatury, spowoduje to, że zużyją zapasy składników odżywczych, zanim zobaczą glebę, co oznacza, że nie będą miały składników odżywczych potrzebnych do kiełkowania.

Podsumowanie

Nie ma znaczenia, czy jesteś hodowcą, czy bankiem nasion, zawsze trzymaj swoje nasiona, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami. W ten sposób masz pewność, że Twoje tak cenne geny będą nadal kiełkować, gdy będziesz gotowy je hodować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.