Nowe badanie odkrywa pozytywne skutki dekryminalizacji.
Naukowcy odkryli, że dekryminalizacja prowadzi do mniejszej liczby aresztowań i wcale nie powoduje wzrostu stosowania substancji wśród dzieci i nastolatków.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców związanych z Washington University i National Bureau of Economic Research pokazuje, że zmniejszenie kary za posiadanie marihuany prowadzi do dramatycznego spadku liczby aresztowań narkotykowych i wcale nie powoduje wzrostu konsumpcji substancji wśród młodzieży.
Naukowcy zbadali efekty działań związanych z dekryminalizacją w pięciu stanach – Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, Vermont i Maryland – z których wszystkie zatwierdziły dekryminalizację w latach 2008 – 2014. Autorzy badania stwierdzili, że dekryminalizacja doprowadziła do znacznego i wręcz natychmiastowego spadku liczby aresztowań, co natomiast sugeruje, że policja stosowała się do protokołu dekryminalizacji.
Żaden stan nie zgłosił wzrostu spożycia marihuany wśród nastolatków i dzieci, a w dwóch stanach, Rhode Island i Vermont, stosowanie marihuany faktycznie spadło. Według autorów badania: „Wyniki te są spójne z interpretacją, że polityka dekryminalizacji może odnieść sukces w odniesieniu do zamierzonych skutków, a ich krótkoterminowe niezamierzone konsekwencje są minimalne.”
Naukowcy uzyskali dane za pomocą statystyk dotyczących przestępczości federalnej i Youth Risk Behavior Surveys.