Legalna marihuana obniża wykorzystanie opioidów

Wyniki dwóch badań sugerują, że legalizacja marihuany może pomóc w rozwiązaniu problemu uzależnienia od opioidów i śmiertelnego kryzysu przedawkowania.

Wyniki badań opublikowanych niedawno w JAMA Internal Medicine sugerują, że Stany Zjednoczone mogłyby położyć kres kryzysowi związanemu z nadużywaniem opioidów, gdyby zalegalizowały marihuanę. Mimo że nowe badania nie oceniają bezpośrednio skutków legalizacji marihuany na uzależnienie od opioidów i zgony związane z przedawkowaniem, dostarczają dowodów, że legalizacja marihuany może wpłynąć na zmniejszenie przepisywania opioidów. Odkrycia sugerują, że tam, gdzie marihuana jest legalnie dostępna, pacjenci stosują ją jako bezpieczniejszą alternatywę dla opioidów.

W pierwszym badaniu naukowcy Hefei Wen z University of Kentucky i Jason Hockenberry z Emory University odkryli, że po zatwierdzeniu praw związanych z marihuaną nastąpiło obniżenie przepisywania leków opiatowych na receptę. Legalizacja medycznej marihuany wiązała się z 5,88 procentowym spadkiem recept na opiaty, a legalizacja rekreacyjnej marihuany spowodowała spadek o 6,38 procent.

„Liberalizacja marihuany może służyć jako element kompleksowego pakietu w walce z epidemią opiatów,” – podsumowali naukowcy.

W drugim badaniu naukowcy Ashley Bradford, W. David Bradford, i Amanda Abraham z University of Georgia odkryli, że legalizacja marihuany na poziomie stanowym związana była z 8,5 procentowym spadkiem liczby recept na opiaty.
Stany, które umożliwiają pacjentom zakup medycznej marihuany z aptek, odnotowały wyższe, bo 14,4 procent zmniejszenie liczby recept na opiaty. Stany, które zezwalają na uprawę marihuany w domu doświadczyły 6,9 procentowej redukcji recept.

„Te odkrycia dodatkowo wzmacniają argumenty przemawiające za uznaniem medycznych zastosować cannabis jako jedno z narzędzi w arsenale polityki, którą można wykorzystać w celu zmniejszenia szkodliwego działania opioidów na receptę” – przeczytać można w podsumowaniu.

Oba zespoły badawcze poprosiły stany i rząd federalny do sfinansowania dalszych badań w celu wyjaśnienia wpływu marihuany na stosowanie opioidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.