Liczba wypadków samochodowych związanych z alkoholem spadła w Idaho po zalegalizowaniu marihuany w sąsiednim Waszyngtonie.
Nowe badanie mówi, że po tym, jak stan Waszyngton wprowadził legalną sprzedaż marihuany do użytku przez dorosłych w 2014 r., liczba wypadków związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu w sąsiednim Idaho spadła. Związek był najsilniejszy wśród hrabstw położonych najbliżej granicy Waszyngtonu.
„Te odkrycia są zgodne ze zwiększonym dostępem do marihuany prowadzącym do zastąpienia alkoholu marihuaną” – podsumował artykuł roboczy opublikowany w zeszłym tygodniu przez Utah State University’s Center for Growth and Opportunity.
Badanie, którego autorem jest ekonomista Benjamin Hansen, jest pierwszym, w którym przyjrzymy się, czy zakupy transgraniczne (czyli przekraczanie granic państwowych w celu zakupu towarów) mają pośredni wpływ na zdrowie publiczne – w tym przypadku, czy wypadki będące wynikiem nadużywania alkoholu uległy zwiększeniu czy zmniejszeniu.
Hansen z University of Oregon wykorzystał do swojej analizy dwa zestawy danych. Aby zmierzyć popyt na marihuanę w Idaho, skorzystał z Google Trends, aby ocenić, jak często ludzie w Idaho szukali terminu „przychodnia cannabis” w latach 2007–2017. Aby ustalić, czy liczba wypadków drogowych związanych z alkoholem wzrosła czy zmalała w Idaho po tym, jak marihuana została zalegalizowana w Waszyngtonie, autor przyjrzał się danym z departamentu transportu Idaho w latach 2010-2017.
Hansen zauważył w swoim artykule, że dwie kluczowe daty to wrzesień 2015 i marzec 2016 roku: wtedy rozpoczęła się sprzedaż rekreacyjnej marihuany odpowiednio w Walla Walla w stanie Waszyngton oraz w Huntington w stanie Oregon. Oba znajdują się w niewielkiej odległości od granicy Idaho, co ułatwia mieszkańcom przejazd przez linie stanowe w celu zakupu konopi indyjskich.
Hansen potwierdził, że liczba wyszukiwań terminu „przychodnie” wzrosła „dramatycznie” w Idaho po zalegalizowaniu marihuany przez Waszyngton. „Sugeruje to, że zainteresowanie marihuaną – a konkretnie marihuaną dostępną w Waszyngtonie i Oregonie – znacznie wzrosło, gdy sklepy zostały otwarte w pobliżu, a przełamanie trendu nie jest przypadkowe” – pisze.
Autor odkrył również, że dostęp do rekreacyjnej marihuany był powiązany ze spadkiem liczby wypadków pod wpływem alkoholu o 21% w hrabstwach Idaho bezpośrednio graniczących z Waszyngtonem. W hrabstwach położonych godzinę drogi od Waszyngtonu odnotowano spadek o 18 procent, a w hrabstwach oddalonych o trzy godziny o 10 procent. Jak pisze autor, kiedy odległość do Waszyngtonu wynosiła cztery godziny lub więcej, efekt był nieistotny.
„Znajduję dowody na gradient odległości, w wyniku którego wypadki drogowe związane z alkoholem zmniejszyły się blisko granicy, ale te spadki zanikają w okręgach położonych dalej od pobliskich legalnych punktów sprzedażowych cannabis” – podsumował Hansen.
Aby zweryfikować swoje ustalenia, Hansen użył innego modelu statystycznego, aby zobaczyć, jak legalizacja marihuany wpływa na liczbę wypadków drogowych. Ponownie stwierdził, że „wydaje się, że liczba wypadków pod wpływem alkoholu spada w okresie po legalizacji marihuany, ale skutki te różnią się w zależności od odległości. Interakcje z odległością sugerują, że wpływ legalnego dostępu na wypadki związane z alkoholem zmniejsza się o około 3 procent na każdą godzinę odległości od sprzedawcy ”.
Badanie Hansena dostarcza nowych dowodów na to, że kiedy marihuana jest legalnie dostępna, ludzie zastępują ją alkoholem. Jego praca potwierdza wcześniejsze badania, w tym inne niedawne badanie, które wykazało, że przepisy dotyczące medycznej marihuany są „negatywnie powiązane ze spożyciem alkoholu”.