Amerykanie kochają sport. Według sondażu internetowego przeprowadzonego w 2015 r. ponad 65 procent Amerykanów uważa się za fanów sportu i regularnie śledzi co najmniej jeden zawodowy sport (piłka nożna jest głównym sportem, dając około 33 procent oglądalności i frekwencji). Trend ten przenika oczywiście do szkół, inspirując ponad 30 milionów dzieci do udziału w co najmniej jednej zorganizowanej aktywności sportowej każdego roku. Niestety, powoduje to również około 3,5 miliona urazów wśród młodzieży rocznie i 68-procentowy wskaźnik urazów wśród profesjonalistów.
Znacznie poza uderzeniem w palec u nogi kontuzje sportowe mogą stwarzać problemy na całe życie – od uszkodzonych mięśni i ścięgien po zwiększone ryzyko demencji, a nawet śmierci w wyniku urazowego uszkodzenia mózgu – a te liczby rosną wraz ze wzrostem popularności oglądania sportu i uczestnictwa w nim.
Powszechne leczenie urazów sportowych obejmuje fizjoterapię, zabiegi chirurgiczne i stosowanie opioidów na receptę, chociaż wielu zawodowych sportowców wybiera łagodniejsze – i być może bardziej skuteczne – podejście, stosując konopie indyjskie jako część swojego schematu regeneracji. Opierając się na wiedzy, że marihuana może zmniejszyć odczuwanie bólu i zmęczenie mięśni, zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć czas regeneracji, sportowcy ci robią wszystko, co w ich mocy, aby z natury niebezpieczna praca była mniej obciążająca dla organizmu.
Jak konopie pomagają w leczeniu kontuzji sportowych?
Istnieje wiele form terapii stosowanych w leczeniu kontuzji sportowych, z których każda ma swoje zalety i wady. Na przykład, leki przeciwbólowe na receptę skutecznie zmniejszają ból, dzięki czemu sportowcy mogą kontynuować sezon ze stosunkowo niewielkim dyskomfortem, ale mogą nie rozwiązać problemu samemu (i często prowadzą do uzależnienia od opioidów). Chirurgia często wiąże się z ryzykiem powikłań, ograniczonej mobilności i długotrwałego powrotu do zdrowia. Oprócz tego, popularna jest także fizjoterapia. Niemniej jednak każda z tych form terapii jest chętnie stosowana ze względu na ich skuteczność; konopie indyjskie mogą jeszcze bardziej poprawić skuteczność tych terapii w następujący sposób:
• Zmniejszenie doświadczanego bólu
• Przyspieszenie czasu regeneracji
• Minimalizacja obrzęków oraz stanów zapalnych
• Wzmocnienie Kości
• Zmniejszenie uszkodzeń neurologicznych.
Ograniczony dostęp do konopi w sporcie
Od dawna wiadomo, że konopie indyjskie pomagają sportowcom w powrocie do zdrowia po kontuzjach i intensywnym treningu, ale nadal są w dużej mierze nie podobają się właścicielom i inwestorom głównych drużyn sportowych. Opierając się na obawie, że używanie konopi indyjskich może zagrozić zdolności sportowca do konkurowania, organizacje takie jak NFL, NBA i MLB zakazały używania konopi indyjskich przez swoich sportowców i wymuszają zawieszenie w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność substancji chemicznych, takich jak THC. Niestety to prawo odbija się na sportowcach, którzy są zmuszeni do używania opiatów, alkoholu oraz narkotyków, aby móc przezwyciężyć ból. Aż 80 procent profesjonalnych sportowców prawdopodobnie nadal używa konopi indyjskich pomimo ryzyka zawieszenia, ale biorąc pod uwagę potencjał terapeutyczny terapii konopiami dla sportowców, blokowanie marihuany w sporcie wydaje się zarówno szkodliwe, jak i niesprawiedliwe dla sportowców i ich rodzin.