Psychiczne oraz fizyczne działanie terpenów

Terpeny to pachnące cząsteczki znajdujące się w konopiach indyjskich oraz wielu innych roślinach, które odpowiedzialne są za ich smak i zapach. Niektóre z najbardziej znanych terpenów znajdujących się w cannabis to linalol, limonen, pinen, mircen i kariofilen.
Oprócz dostarczania aromatycznych wrażeń, terpeny uważa się również za substancje przyczyniające się do efektów związanych z marihuaną.

Dużo mówi się o potencjalnym wpływie terpenów na nasz organizm, a nieco mniej o mechanizmach wyjaśniających te efekty – więc jak to dokładnie jest?
Czy działanie terpenów ma charakter psychologiczny, czy raczej farmakologiczny? Dowody sugerują, że oba te mechanizmy odgrywają rolę w efektach terpenów.

Przegląd badań z 2009 roku opublikowany w czasopiśmie International Journal of Neuroscience sugeruje, że działanie związków aromatycznych jest zarówno farmakologiczne jak i psychologiczne.

Hipoteza farmakologiczna dowodzi, że związki aromatyczne, takie jak terpeny, wpływają na nastrój, fizjologię i zachowanie, ponieważ oddziałują z układem nerwowym i / lub hormonalnym (hormonami) każdego człowieka.

Hipoteza psychologiczna dowodzi, że przekonania, oczekiwania, skojarzenia emocjonalne i spostrzeżenia są prawdziwymi przyczynami działania terpenów, a nie ich bezpośredniej interakcji z układami znajdującymi się w naszym ciele.

Mechanizmy farmakologiczne
Istnieje wiele badań na poparcie tezy, że terpeny posiadają działanie farmakologiczne na ciało oraz mózg.

Przegląd badań z 2001 roku poruszył synergistyczne działanie terpenów w roślinach cannabis i wymienił wiele potencjalnych mechanizmów działania tych substancji. Autorzy przeglądu zasugerowali również, że terpeny mogą zwiększać aktywność serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i GABA.

Mimo, że świat przyrody wytwarza tysiące terpenów, bardzo niewiele z nich zostało zbadanych pod kątem ich specyficznych mechanizmów działania. Dwa wyjątki to linalol, występujący również w lawendzie oraz limonen, obecny w owocach cytrusowych.

Linalool znany jest ze swoich właściwości uspokajających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Naukowcy uważają, że linalool wywołuje działanie uspokajające poprzez zmniejszanie aktywności nerwu współczulnego i zwiększanie aktywności nerwu przywspółczulnego.

Mechanizmy działania linalolu na uśmierzanie bólu są dość złożone. Przegląd badań z 2014 roku sugeruje, że linalol wpływa na co najmniej 10 różnych systemów związanych z bólem w naszym organizmie. Linalol zwiększa aktywność receptorów opioidowych, a także receptorów dopaminowych. Uważa się również, że Linalool hamuje wytwarzanie cytokin zapalnych, co tłumaczy jego działanie przeciwzapalne.

Jeśli chodzi o limonen, badanie z 2013 r. wykazało, że doustne podawanie olejku cytrynowego, który zawiera 70% limonenu, miało znaczące działanie przeciwdepresyjne na mysim modelu depresji. Naukowcy ustalili, że olej cytrynowy zwiększa aktywność serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w różnych obszarach mózgu, co może tłumaczyć jego działanie przeciwdepresyjne.

Dowody psychologicznego działania terpenów

Istnieją również dowody sugerujące, że związki terpenowe mogą wywierać swoje działanie – przynajmniej częściowo – poprzez mechanizmy psychologiczne.

Lubienie lub nielubienie danego zapachu powoduje odpowiednio pozytywne lub negatywne zmiany naszego nastroju. Badanie z 2003 roku wykazało, że zapachy, które lubił uczestnik, poprawiały nastrój, zmniejszały doświadczany niepokój oraz nieprzyjemny ból, a zapachy, których uczestnik nie był fanem pogarszały zarówno nastrój jak i odczuwany ból. Podobnie mechanizmy psychologiczne mogą wpływać na sposób, w jaki dana osoba odczuwa skutki marihuany. Na przykład osoba, która miała negatywne doświadczenia z konopiami indyjskimi, może uznać zapach za wywołujący lęk, podczas gdy ktoś, kto używa go na przyjęciach lub w otoczeniu społecznym, może kojarzyć go z zabawą.

Podsumowanie
Wydaje się, że zarówno mechanizmy psychologiczne jak i farmakologiczne przyczyniają się do działania terpenów.

Istnieją dowody sugerujące, że terpeny mają bezpośredni wpływ fizjologiczny na organizm, szczególnie w przypadku linalolu i limonenu. Oznacza to, że odmiany bogate w linalol prawdopodobnie będą miały działanie uspokajające i przyniosą ulgę w bólu, podczas gdy odmiany bogate w limonen prawdopodobnie poprawią nastrój.

Istnieją również dobre dowody sugerujące, że zjawiska psychologiczne, takie jak oczekiwania, przekonania i skojarzenia, odgrywają znaczącą rolę we wpływie terpenów na ludzkie ciało. Oznacza to, że ważne jest, aby słuchać intuicji dotyczących zapachu. Jeśli nie lubisz zapachu określonej odmiany, może się okazać, że nie polubisz efektów jakie ona oferuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.