Cannabis zawiera ponad 80 różnych kannabinoidów, które oddziałują na ludzki mózg oraz ciało w zupełnie inny sposób.
UKŁAD ENDOKANNABINOIDOWYM
Układ endokannabinoidowy (ECS) występuje w mózgu, w ośrodkowym oraz obwodowym układzie nerwowym. Istnieje również wiele jego receptorów w jelitach oraz mięśniach gładkich. ECS odgrywa także istotną rolę w homeostazie, utrzymując zdrowie wewnętrznych funkcji ludzkiego ciała. Aktywnie reguluje nastrój, pamięć, fizjologię oraz odczuwanie bólu, apetyt i ogólny stan zdrowia.
Istnieją dwa podstawowe receptory kannabinoidowe: CB1 oraz CB2.
CB1: Receptory te występują głównie w mózgu oraz w ośrodkowym układzie nerwowych. Występują one także w inny narządach oraz tkankach łącznych. Fitokannabinoid (fito – pochodzący z roślin) THC oraz endokannabinod (endo – pochodzący z wewnątrz) anandamid wiążą się z tym receptorem. Aktywacja receptora CB1 poprzez anandamid powoduje uczucie błogości. Aktywacja tego samego receptora poprzez THC powoduje haj, tak mocno znany ze stosowania marihuany.
CB2: Receptory te znajdują się głównie w układzie odpornościowym i okolicznych strukturach ludzi oraz innych ssaków. Receptory te są odpowiedzialne za modulację odpowiedzi immunologicznych, a ich stymulacja katalizuje przeciwzapalne efekty cannabis. Zapalenie jest istotnym objawem oraz przyczyną wielu chorób. Aktywacja receptora CB2 jest immunologiczną odpowiedzią organizmy. Wykazano, że stymulacja receptorów CB2 w mózgu wywołuje działanie przeciwlękowe. Zaobserwowano również, że pomaga regulować sen i zmniejsza stres środowiskowy.
#1 Haj
Istnieje wiele określeń stosowanych do określania skutków marihuany. Powszechnie wiadomo, że im więcej THC zawiera dana odmiana, tym mocniejsze są efekty. THC wchodzi również w interakcje z szeregiem innych nie-psychoaktywnych kannabinoidów, działając jeszcze mocniej z pomocą „efektu otoczenia”.
Ale jakie reakcje zachodzą w twoim mózgu, kiedy jesteś na haju?
Przed zagłębieniem się w biologię materii, jakie są skutki marihuany? Najczęściej jest to euforia, która jest uczuciem intensywnego podniecenia oraz szczęścia. Powszechnie wiadomo także, że zmniejszeniu ulega doświadczany stres oraz stany lękowe, zmienia się nieco percepcja czasu oraz świadomość przestrzeni. Doświadczana jest także wzmocniona towarzyskość, zwiększona gadatliwość, kreatywność oraz skupienie, a czasem także paranoja. W zależności od odmiany oraz danej osoby, każda z tych cech może mieć różną intensywność.
ANANDAMID: KANNABINOID PRODUKOWANY PRZEZ LUDZKIE CIAŁO
System endokannabinoidowy jest stosunkowo nowym odkryciem. Endokannabinoidowy anandamid zidentyfikowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Anandamid to neuroprzekaźnik kwasu tłuszczowego, którego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego radość, szczęście oraz rozkosz. Nazywa się go nawet „cząsteczką szczęścia”.
Najczęstszym błędnym przekonaniem przed odkryciem anandamidu było to, że haj związany z marihuaną powodowany jest zalewaniem mózgu przez dopaminę. Dopamina jest substancją „nagradzającą”, uwalnianą przez mózg, która wpływa na korę przedczołową oraz jądra podstawne. To błędne przekonanie sprawdza się w przypadku wielu innych substancji – takich jak kokaina i amfetamina. Jednak w odniesieniu do cannabis, współczesne badania dowodzą, że to długo utrzymywane założenie było błędne.
Anandamid oraz THC, obydwa, wiążą się zarówno z receptorami kannabinoidowymi CB1 jak i CB2. Co najważniejsze, wiązanie się z receptorem CB1 wywołuje uczucie szczęścia. Jednak anandamid szybko się rozpada, co powoduje, że uczucie radości szybko spada. THC wiąże się z tym samym receptorem, ale ze względu na fakt, że jest on o wiele wolniej metabolizowany, powoduje nieco bardziej trwałe uczucie szczęścia.
Kiedy spożywamy cannabis poprzez palenie, wapowanie czy jedzenie, THC wiąże się z receptorami znajdującymi się w neuronach – tak jak klucz wchodzi do zamka – powodując, że w ciele zachodzą konkretne reakcje. Podobne efekty powodowane mogą być przez jedzenie czekolady, uprawianie jogi czy bieganie (haj biegacza).