Czy marihuana wchodzi w interakcje z antybiotykami?

Czy mogę palić marihuanę kiedy biorę antybiotyki?

Większość ludzi nie doświadcza znaczącej interakcji podczas łączenia cannabis z antybiotykami. Jednak pacjenci powinni być świadomi, że takie interakcje mogą wystąpić. Nie są powszechne, ale są możliwe. Oto co może się stać…

O ile nam wiadomo, marihuana może zmniejszać skuteczność antybiotyków (i nawiasem mówiąc, marihuana sama w sobie ma właściwości antybakteryjne).

Jednakże, ze względu na to, że marihuana może zwiększać poziomy niektórych leków we krwi, może również zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku większości ludzi wzrost ten jest nieznaczny, jednak różnić się on będzie w zależności od osoby.

To, że twój najlepszy przyjaciel nie doświadczył żadnego problemu niekoniecznie musi oznaczać, że to samo sprawdzi się w twoim przypadku. Chodzi o to, że cytochrom P450 (CYP450) różni się genetycznie, więc ty i twój przyjaciel posiadać będziecie jego różne wersje, co oznacza, że inaczej będziecie reagować na leki i doświadczać będziecie całkiem innych reakcji organizmu.

Cytochrom P450 jest enzymem w wątrobie, który metabolizuje kannabinoidy i niektóre antybiotyki.

Należy zauważyć, że interakcje leków ze względu na CYP450 są dosyć częste. Każdego dnia pacjenci dostają wiele leków, które wykorzystują tę samą ścieżkę. Stosowanie wielu leków na receptę może powodować takie same problemy, jak łączenie leków na receptę z marihuaną.

Podsumowując – owszem, cannabis może wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami, ale zazwyczaj nie ma to znaczenia. Nie ma udokumentowanych dowodów na jej niebezpieczną interakcję w połączeniu z antybiotykami, jednak stosowanie cannabis może zwiększać ryzyko działań niepożądanych niektórych leków (co może być nieprzyjemne i teoretycznie niebezpieczne). Marihuana nie zmniejsza skuteczności antybiotyków, i sama może również działać jako antybiotyk.

Pacjenci, którzy decydują się na połączenie marihuany i antybiotyków powinni być świadomi potencjalnych skutków ubocznych przepisanych leków. Jak zwykle, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie wypowiedzieć się szerzej w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.