Konopie indyjskie są mniej szkodliwe niż alkohol i pomagają coraz większej liczbie osób rzucić nałogowe picie alkoholu. Potwierdzają to nie tylko anegdotyczne doniesienia, ale także ciekawe wyniki badań. CBD, które w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne, wydaje się mieć korzystny wpływ na leczenie alkoholizmu.
Brad Pitt, Colin Farrell i Daniel Radcliffe są członkami elity Hollywood. Są światowej sławy aktorami. Ale to nie jedyna rzecz, którą mają ze sobą wspólnego. Wszyscy trzej byli znani z tego, że cierpieli na alkoholizm i w przeszłości wypowiadali się publicznie o swoich problemach.
Uzależnienie jest podstępne i łatwe do ukrycia, zwłaszcza w przypadku legalnych narkotyków. Dlatego tym ważniejsze jest, aby znane osobistości nie wahały się upubliczniać swoich zmagań. Dają problemowi twarz i wykonują ważną pracę, aby pomóc w podnoszeniu świadomości całego społeczeństwa.
Konopie indyjskie jako alternatywa dla alkoholu
W samych Stanach Zjednoczonych prawie 100 000 osób umiera każdego roku w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Rzucenie picia wiąże się również z wieloma trudnościami fizycznymi i psychicznymi. Benzodiazepiny mogą pomóc w krótkotrwałym leczeniu, ale mogą też wiązać się z własnymi problemami, zwłaszcza z dużym potencjałem uzależnienia. Czy marihuana może stanowić alternatywę?
Istnieje wiele anegdotycznych doniesień o ludziach, którzy twierdzą, że marihuana pomaga im pić mniej lub nawet przestać pić. Pisarka Kate Herzog mówi: „Marihuana pomogła mi wyjść z cyklu, który był nie do złamania. Mam teraz dobre życie, życie, z którego jestem dumny i ogólnie jestem szczęśliwy”.
Zwykle jedynym sposobem na wyjście z uzależnienia jest całkowita abstynencja. Nawet kieliszek szampana na weselu córki może sprawić, że wpadniesz w szał, wdasz się w bójkę, zwymiotujesz na stół lub zaczniesz płakać w miejscach publicznych. Odmawianie drugiemu drinkowi zawsze będzie trudne, więc powinieneś zacząć odmawiać pierwszemu!
Ale co mówi nauka? Czy konopie nadają się jako substytut alkoholu? Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, musimy zdefiniować sytuacje, w których jedna substancja nadaje się do zastąpienia innej.
Pozytywne wyniki badań
Meenakshi Sabina Subbaraman jest uważana za ekspertkę w dziedzinie badań uzależnień. W 2014 roku opublikowała artykuł w czasopiśmie Alcohol and Alcoholism, w którym przygląda się wszystkim wynikom badań związanych z konopiami indyjskimi i uzależnieniem od alkoholu. Wymienia siedem kryteriów oceny przydatności leku zastępczego:
• Powinien ograniczyć spożycie alkoholu i szkody z nim związane.
• Nie powinien szkodzić lub przynajmniej być mniej szkodliwy niż alkohol.
• Potencjał nadużywania powinien być mniejszy niż alkoholu.
• Powinien być w stanie zastąpić alkohol i nie powinien być używany razem z alkoholem.
• Powinien być bezpieczniejszy niż alkohol w przypadku przedawkowania.
• Nie powinien nasilać działania alkoholu, zwłaszcza jeśli którakolwiek z substancji jest przedawkowana.
• Powinna oferować znaczące korzyści zdrowotne i ekonomiczne.
Wyniki badań są obiecujące; z wyjątkiem szóstego i siódmego kryterium, zażywanie konopi indyjskich spełnia lub częściowo spełnia wszystkie kryteria.