Cannabis w walce z bólem chronicznym

Ból chroniczny może przybrać bardzo wyniszczającą formę. Dla wielu osób, które muszą zmagać się z nim na co dzień, choroba może być tak uciążliwa, że wpływa na inne części ich życia, w tym nastrój, zdrowie i ogólne samopoczucie.

Niestety, niewiele z dostępnych opcji leczenia daje jakikolwiek pozytywny efekt. Co gorsza, często stosowane leki, takie jak opioidy są bardzo uzależniające i potencjalnie toksyczne; 28.000 osób zmarło z powodu przedawkowania opioidów w 2014 roku (więcej niż w jakimkolwiek roku w historii). Nic dziwnego, że coraz więcej osób zmagających się z tą chorobą szuka alternatyw i sięga po marihuanę.

Choć wiele osób uważa, że konopia jest skuteczną metodą leczenia… co może na ten temat powiedzieć nauka? Czy marihuana jest rzeczywiście bardziej skuteczna i bezpieczniejsza niż inne leki? Na szczęście, jeśli chodzi o marihuanę oraz inne preparaty oparte na kannabinoidach, ból chroniczny jest jednym z najlepiej przebadanych stanów chorobowych. Jednakże, przyczyny bólu chronicznego są zróżnicowane. Ból może być nocyceptywny albo neuropatyczny. Ból nocyceptywny powodowany jest przez uszkodzenie lub zapalenie tkanki. Ból neuropatyczny natomiast powoduje uszkodzenie układu nerwowego lub jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Biologia każdego z nas jest wyjątkowa i każdy organizm będzie reagował na marihuanę inaczej, w zależności od wielu zmiennych.

Całkiem niedawno, naukowcy zrobili przegląd 28 badań analizujących skuteczność egzo-kannabinoidów (np. syntetyczne formuły lub kannabinoidy z rośliny) w leczeniu różnych problemów medycznych i bólowych, autorzy stwierdzili, „stosowanie marihuany w przypadku przewlekłego bólu neuropatycznego i spastyczności działa i jest poparte wysokiej jakości dowodami.”

W badaniach, którym się przyglądano, sześć dotyczyło przewlekłego bólu, pięć bólu neuropatycznego, a we wszystkich stwierdzono znaczną poprawę w zakresie objawów wśród pacjentów. Warto zauważyć, że większość z tych badań było dosyć ograniczonych do syntetycznych preparatów kannabinoidowych.

Doktor Donald Abrams, profesor i dyrektor hematologii onkologii w San Francisco General Hospital, popiera marihuanę w leczeniu bólu chronicznego:
„Biorąc pod uwagę profil bezpieczeństwa marihuany w porównaniu do opioidów, marihuana jest znacznie bezpieczniejsza. Jednakże, jeżeli pacjent korzysta już z opioidów, zalecam, aby nie wprowadzał żadnych zmian w swoim protokole leczenia bez ścisłego nadzoru lekarza.”

Zarówno THC jak i CBD znajdujące się w marihuanie znane jest z wywoływania efektów przeciwbólowych, zwłaszcza, gdy stosuje się je razem – ze względu na ich przystającą synergię chemiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.