Marihuana Wpływa Inaczej na Organizm Męski i Żeński

Entuzjaści marihuany od dawna zauważyli pewne różnice między zwyczajami palenia u kobiet i mężczyzn, ale różnice te były w większości uważane za społeczno-kulturowe, a nawet nieco iluzoryczne, głównie ze względu na brak dogłębnych badań.

Jednak różnice te mogą mieć głębsze korzenie, niż nam się wydaje; mogą one zależeć od naszych struktur hormonalnych i neurologicznych specyficznych dla płci.

Kto spożywa więcej marihuany i dlaczego?

Jak większość ludzi może się domyślać, są to mężczyźni. Stanowią oni trzy czwarte wszystkich konsumentów marihuany.

Ma to wiele wspólnego z trzema głównymi czynnikami związanymi z używaniem marihuany; czynniki, na które mężczyźni są znacznie bardziej podatni. Po pierwsze, mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, i nie jest to jakiś seksistowski mit, który ma sprawiać, że mężczyźni są w jakikolwiek sposób fajniejsi – jest to prosty, naukowy fakt.

„Męskie sterydy płciowe zwiększają ryzykowne zachowania i tłumią system nagród znajdujący się w mózgu, co może wyjaśniać, dlaczego mężczyźni częściej próbują narkotyków, w tym marihuany”, wyjaśnia dr Liana Fattore, starszy badacz w National Research Council of Italy, President of the Mediterranean Society of Neuroscience i autor badania “The Modulating Role of Sex and Anabolic-Androgenic Steroid Hormones in Cannabinoid Sensitivity**”. „Dotyczy to zarówno naturalnych męskich sterydów płciowych, takich jak testosteron, jak i syntetycznych sterydów, takich jak nandrolon,”mówi Fattore.

Po drugie, na mężczyzn mają większy wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak presja ze strony otoczenia, oraz coś tak prostego, jak dostępność do marihuany. Zasadniczo mężczyźni częściej niż kobiety wypowiadają kwestie takie jak „równie dobrze mogę…” lub „dlaczego nie”.

Z drugiej strony kobiety są bardziej napędzane czynnikami wewnętrznymi, pozytywnymi jak po prostu nastrój, lub negatywnymi, jak na przykład stany lękowe.

Po trzecie, mężczyźni zwykle spędzają czas w kręgach, w których marihuana jest obecna, i ma to szczególny sens biorąc pod uwagę pozostałe czynniki wymienione powyżej.

Na kogo marihuana bardziej wpływa i dlaczego?

Krótko mówiąc, kobiety, choć sprawa nie jest tak prosta.

Estrogen nasila działanie THC, przez co kobiety są bardziej podatne na marihuanę. Jest to wyraźny fakt, poparty różnymi badaniami, że kobiety odczuwają o 30% silniejszą ulgę w bólu wywołaną THC niż mężczyźni.

Jest to zgodne z ustaleniami Fattore, że „samice szczurów mają różne poziomy endokannabinoidów i bardziej wrażliwe receptory niż samce w kluczowych obszarach mózgu”, co oznacza, że ​​ich system endokannabinoidowy – brama, przez którą wpływ marihuany przedostaje się do naszego ciała – pochłania więcej kannabinoidów.

Jednak naukowcy uważają, że kobiety lepiej tolerują cannabis niż mężczyźni, co może być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że używają jej rzadziej, i mocniej odczuwają wpływ THC. I to nie koniec niespodzianek.

„Kobiety wydają się być bardziej narażone, na poziomie neurochemicznym, na rozwój uzależnienia od marihuany”, wyjaśnia Fattore.

Winą tych efektów jest żeński hormon estradiol i jego szczególne połączenie z układem endokannabinoidowym, wpływające na „kontrolę ruchu, zachowania społeczne i odczucia sensoryczne poprzez modulację układu endokannabinoidowego, którego informacje zwrotne z kolei wpływają na produkcję estradiolu ”- dodaje Fattore. „W rezultacie interakcje między układem endokannabinoidowym a poziomem dopaminy w mózgu – neuroprzekaźnikiem„ przyjemności ”i„ nagrody ”- zależą od płci.”

Inne różnice

Oto zarys niektórych innych głównych różnic między wpływem marihuany na mężczyzn i kobiety. Pod wpływem marihuany mężczyźni jedzą więcej, a ich pożądanie seksualne maleje.

Z drugiej strony kobiety doświadczają pobudzenia seksualnego po spożyciu marihuany, co może mieć coś wspólnego z teorią, że relaks wywołany spożyciem cannabis wprowadza je w odpowiedni nastrój. Biorąc to pod uwagę, mogą istnieć pewne niespójności w tej teorii, przynajmniej indywidualnie dla każdego przypadku, ponieważ kobiety mają tendencję do zgłaszania większej liczby lęków i depresji wywołanych marihuaną.

Ograniczenia, niespójności i fluktuacje niektórych ustaleń

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że tych ustaleń nie należy traktować jako uniwersalnych zasad z dwóch powodów.

Po pierwsze, zarówno mężczyźni, jak i kobiety posiadają różne charaktery i organizmy. Każdy interpretuje emocje i informacje inaczej, nasze stosunki hormonów różnią się, nawet na co dzień, a także sposób, w jaki reagujemy na różnice w tych stosunkach. Krótko mówiąc, wahania są zbyt duże, a wyniki badań należy postrzegać częściej jako powtarzające się wzorce niż absolutne, uniwersalne fakty.

Po drugie, hormony u kobiet mogą być bardziej nieprzewidywalne w niektórych przypadkach, szczególnie podczas menstruacji, co dodaje kolejną zmienną do równania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.