Organiczna uprawa konopi staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, co może być związane z faktem, że stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak kruche są nasze zasoby w tym momencie w historii.
Rolnictwo ekologiczne ma przed sobą świetlaną przyszłość jako sposób na zachowanie planety i ochronę zdrowia jej mieszkańców. Kluczem do sukcesu w ekologicznym rolnictwie jest jakość gleby; stąd znaczenie LAB, których działanie ma bezpośredni i pozytywny wpływ na równowagę życia w glebie.
Mikroorganizmy żyjące w glebie odgrywają kluczową rolę w transporcie, przemianach i przyswajaniu organicznych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju i zrównoważenia ich życia, a tym samym do optymalnego wzrostu roślin konopi.
Te mikroorganizmy obejmują bakterie, pożyteczne drobnoustroje, grzyby, rośliny symbiotyczne i wiele innych żywych organizmów.
To mądrze zorganizowany łańcuch pokarmowy, który ustanawia hierarchię, która działa w doskonałej harmonii. Całkowicie autonomiczna społeczność, która karmi i chroni uprawy marihuany w naturalny sposób, ponieważ ich obecność w glebie zapewnia wszystko, czego potrzeba.
W tym artykule chcemy podkreślić znaczenie obecności bakterii kwasu mlekowego w glebie, które są w stanie poprawić jakość kwiatów cannabis, zapewniając siłę oraz poprawiając jakość i intensywność terpenów i flawonoidów.
Co to są bakterie kwasu mlekowego?
Bakterie kwasu mlekowego zawierają drobnoustroje używane do produkcji sfermentowanej żywności, takiej jak produkty mleczne (jogurt, ser); sfermentowane warzywa (kapusta kiszona, oliwki, korniszony); gotowane wędliny (np. szynka iberyjska); fermentowane napoje alkoholowe (wino, piwo, cydr); a nawet chleb na zakwasie.
LAB są również używane jako środki odkażające w procesie fermentacji mlekowej. Po dodaniu do ciała stałego lub cieczy zawierającej cukier, bakterie kwasu mlekowego konsumują i trawią cukier przed uwolnieniem kwasu mlekowego jako metabolitu lub produktu ubocznego.
Oprócz tego, że są całkowicie nieszkodliwe dla wszystkich żywych istot, bakterie kwasu mlekowego zapewniają również korzyści zarówno ludziom, jak i uprawom konopi. W naszym organizmie, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym, znajduje się wiele pożytecznych bakterii, które są niezbędne do utrzymania jego równowagi.
To nie przypadek, że wielu lekarzy w ostatnich latach zaleca stosowanie probiotycznych suplementów diety w celu poprawy czynności żołądka.
Bakterie kwasu mlekowego usprawniają proces rozkładu pokarmu oraz ułatwiają i przyspieszają mechanizmy metabolizmu, np. pomagając w transporcie składników odżywczych we właściwe miejsce.
Korzyści z bakterii kwasu mlekowego dla roślin cannabis
Kiedy bakterie kwasu mlekowego metabolizują cukry, powstaje substancja zwana heksanianem, która jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym. Dobra wiadomość jest taka, że w naszym przypadku rośliny konopi indyjskich wytwarzają kannabinoidy i terpeny poprzez syntezę heksanianu.
Dlatego dodając heksanian do swoich upraw, hodowcy stanowią podstawę dla większej liczby intensywniejszych terpenów, flawonoidów i kannabinoidów. Inną zaletą tych bakterii jest to, że ułatwiają przyswajanie organizmów obecnych w glebie.
Ponadto, naturalne symbiotyczne działanie mikroorganizmów zapewnia skuteczną ochronę przed wieloma chorobami wywoływanymi przez różne rodzaje grzybów i szkodliwe bakterie.
Bakterie kwasu mlekowego pomagają roślinom konopi indyjskich stać się większymi, bardziej odpornymi i produktywnymi, a także pomagają zwiększyć posiadane przez nich stężenie składników aktywnych.
Jak zapewnić roślinom konopi indyjskich bakterie kwasu mlekowego?
Bakterie kwasu mlekowego to fakultatywne mikroorganizmy beztlenowe występujące w glebie, które można znaleźć na maksymalnej głębokości 15 cm i nie potrzebują dużo tlenu do przeżycia.
Dlatego można wzbogacić glebę dodając bezpośrednio na jej powierzchnię bakterie kwasu mlekowego, choć w pewnych kręgach ta metoda wydaje się być dość… kontrowersyjna.
Są one bardzo łatwe w aplikacji: wystarczy dodać laktoserum (LAB) do wody i spryskać bezpośrednio glebę lub rośliny. Idealne zastosowanie polega na zastosowaniu laktoserum w początkowej fazie każdego etapu rozwoju roślin, tak aby jednorodnie zorganizować i zrównoważyć życie w glebie.
Środki ostrożności podczas stosowania bakterii kwasu mlekowego
Jeśli dodajesz bakterie kwasu mlekowego do swoich roślin, kluczowe jest, aby nie używać produktów biobójczych (tj. pestycydów lub środków chemicznych, nawozów), które mogłyby zlikwidować populację korzystnych czynników biologicznych w glebie, rujnując w ten sposób wszystkie dotychczasowe prace, a także zagrozić równowadze glebowej. Poza tym może to również sprzyjać pojawianiu się i rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.
Oprócz tego, najlepiej nie mieszać gleby, ponieważ bakterie znajdujące się na órnej warstwie podłoża mogą zniknąć na skutek działania promieni UV. Jest to główny powód, dla którego bakterie kwasu mlekowego należy zawsze stosować w nocy, lub gdy całe oświetlenie zostało wyłączone.