Niedobór wapnia i magnezu w uprawie cannabis

Jest to problem, z którym wielu z nas przynajmniej raz spotkało się w swoim ogrodzie podczas fazy kwitnienia: na niższych liściach rozwijają się czerwonawo – brązowe plamki, końce liście się zwijają, a ogólne zdrowie roślin się pogarsza i następuje zahamowanie wzrostu pąków. Boczne łodygi wypakowane ciężkimi pąkami mają tendencję do łamania się, ponieważ są one kruche oraz niezwykle słabe.

Po zdiagnozowaniu wiesz, że wszystko to jest wynikiem niedoboru wapnia lub magnezu, a w najgorszym przypadku jednego i drugiego.

Jeśli powyższy opis pasuje do twojego ogrodu, a na spodniej stronie liści nie ma żadnych owadów odpowiadających za te zniszczenia, możesz mieć pewność że chodzi o niedobór wapnia i magnezu.

Niedobory wapnia i magnezu są częstym zjawiskiem w uprawach hydroponicznych, ale mogą pojawiać się również w uprawach glebowych. Niedobory te powstają, ponieważ hodowca stosuje nieprawidłową konfigurację pożywek w strefie korzeniowej lub nieprawidłowego roztworu składników odżywczych. Jeśli zamiast wody o odwróconej osmozie używasz wody miejskiej, H2O może zawierać pierwiastki, które zakłócają wchłanianie innych składników lub negatywnie wpływają na pH strefy korzeniowej powodując niedobory.

W wielu ogrodach cannabis strefa korzeniowa przesycona jest składnikami odżywczymi lub posiada niewłaściwe pH, blokując wchłanianie zarówno wapnia jak i magnezu. Niektóre gleby mają również fizyczne lub chemiczne problemy strukturalne, które blokują wchłaniania wapnia i magnezu; włókno kokosowe potrzebuje własnego, specjalistycznego programy żywienia składników odżywczych. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura strefy korzeniowej również zakłóca pobieranie składników odżywczych.

Niedobory wapnia lub magnezu będą najprawdopodobniej napotkane w fazie kwitnienia, szczególnie przy zastosowaniu intensywnego oświetlenia, takiego jak profesjonalne diody LED oraz lampy HID. Intensywne oświetlenie stymuluje przyspieszoną fotosyntezę, która zwiększa zapotrzebowanie roślin na wapń oraz magnez.

Objawy, oznaki niedoboru wapnia i magnezu w uprawie cannabis

Niedobory któregokolwiek z tych kluczowych składników odżywczych mogą powodować powstawanie niezdrowych, wrażliwych roślin o powolnym lub zahamowanym wzroście, słabych łodygach i liściach oraz mniejszych i tym samym mniej wydajnych plonach. Na przykład, badania nad cannabis wskazują, że susza, ekstremalne upały lub zimno, wiatr, szkodniki, choroby i inne czynniki wywołują w marihuanie reakcję obronną poprzez przenoszenie wapnia na dotknięte obszary rośliny. Niedobór wapnia osłabia tę reakcję obronną, czyniąc rośliny bardziej podatnymi na uszkodzenia szkodników.

I podobnie jak wapń jest integralnym składnikiem zdrowego, ludzkiego szkieletu, jest również integralny z roślinnymi ścianami komórkowymi i błonami. Niedobór wapnia osłabia strukturalnie rośliny, zmniejszając ich zdolność do budowy zdrowej nowej tkanki, w tym korzeni, łodyg, liści i pąków.

Niedobory magnezu często występują równolegle z niedoborami wapnia. Magnez jest niezbędny do podstawowych procesów roślin: fotosyntezy. Jest to centralny pierwiastek w chlorofilu, substancji, która pozwala roślinom wchłaniać światło i zamieniać je w energię zasilając metabolizm. Magnez jest kluczem do procesów metabolicznych, które wspierają rośliny w przyswajaniu i przetwarzaniu składników odżywczych, wykorzystaniu dwutlenku węgla, aktywowaniu enzymów oraz tworzeniu białek i węglowodanów niezbędnych do produkcji kwiatów oraz nasion.

Mimo że trudno jest definitywnie zdiagnozować niedobory na podstawie samego wyglądu liścia, poniższe wskazówki mogą razem wskazywać na niedobory wapnia:

• twoje rośliny rosną powoli i nie osiągają normalnej wysokości
• liście stają się ciemnozielone
• krawędzie liści mogą stać się brązowe lub wyschnięte; to samo może przydarzyć się w przypadku końcówek liści, które mogą również wykazywać zwijanie się w dół
• wzrost korzeni jest powolny; masa korzenia jest niewielka, korzenie z niedoborem wapnia są narażone na zwiększone ryzyko chorób, takich jak zgnilizna korzeni i są mniej skuteczne w przyjmowaniu składników odżywczych, tlenu i wody
• w późnym stadium niedoboru wapnia na liściach pojawiają się plamy koloru rdzawego, na spodzie plamy wydają się czerwone, jasne, przezroczyste lub białe; problemy te zaczynają się na młodszych liściach, a później pojawiają się na starszych liściach
• łodygi oraz liście są słabe i łamliwe, co prowadzi do pękania gałęzi, zwłaszcza jeśli tworzą się na nich ciężkie pąki.

Objawy niedoboru magnezu nieco się pokrywają, ale nie zawsze są identyczne z niedoborami wapnia. Oznaki te obejmują:

• pędy są wrzecionowate, węższe, słabsze niż zwykle; może również wystąpić zażółcenie nowego wzrostu
• wzrost korzeni jest wolniejszy, a masa korzeniowa mniejsza niż normalnie
• na brzegach liści pojawiają się nekrotyczne (ciemne, martwe, czerwonawo-brązowe) plamy
• części liścia zaczynają obumierać
• żółknięcie między żyłami liścia, przy środkowym obszarze liścia, który jest wciąż zielony.

Niedobór magnezu pojawia się najpierw u starszych, większych liści, zwykle tych, które znajdują się niżej na roślinie. Jeśli niedobór nie zostanie skorygowany, liście mogą umrzeć i spadają z roślim.

Jak naprawić niedobory wapnia oraz magnezu w uprawie cannabis

Uzupełnienie niedoboru wapnia oraz magnezu nie jest tak łatwe. Powszechną taktyką jest dodawanie wapnia i magnezu do strefy korzeniowej lub jako spreju na liście. Może to zadziałać – w zależności od tego, co powoduje niedobory, ale może również powodować więcej problemów z wchłanianiem składników odżywczych niż rozwiązywać.

Kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z niedoborem wapnia lub magnezu:

1. Najpierw spryskaj liście suplementem cal-mag zmieszanym z witaminą B-52 i zadbaj o pH 5,7.
2. Przepłucz strefę korzeniową za pomocą wody o odwróconej osmozie oraz pH 5,9.
3. Po wyschnięciu strefy korzeniowej, zapewnij roślinom umiarkowaną dawkę wysokiej jakości podstawowych składników odżywczych.
4. Poczekaj co najmniej pięć dni, aby zobaczyć efekty, badając kolor oraz zdrowie liści i ogólny wzrost roślin. Liście, które zostały już uszkodzone, prawdopodobnie nie powrócą do zdrowia, ale nowsze liście wyglądać będą lepiej, a tempo wzrostu i ogólna siła powinny się poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CannApteka.pl - medyczna marihuana, olej CBD, THC, informacje.